9 מקומות מושלמים לעצירת קפה ברחבי הארץ

המקומות הכי יפים והטיפים הכי שווים להפסקת קפה בלתי נשכחת

עופר חג'אג' | פרסום: 29/01/2023 15:16:30

מתכוננים לטיול ארוך בטבע? רגע לפני שאתם יוצאים לדרך קבלו מאיתנו כמה טיפים ואת רשימת הנקודות הכי יפות בארץ להפסקת קפה מושלמת.

ארץ ישראל קטנה מבחינה גאוגרפיית אך לפעמים זמן הנסיעה ממקום למקום אינו עומד בפרופורציה למרחק האמיתי. במצב שבו נסיעה בת שעתיים יכולה להפוך בקלות לנסיעה בת ארבע שעות, טוב שיש לנו מקומות לעצור להתרענן ולא רק אם אנחנו עם רכב פרטי אלא גם בטיול הליכה בשטח, רכיבה על אופניים, אופנוע או ברכב שטח, טוב שיש מקומות מעניינים בטבע לעצור להתרעננות.
 

 

הפעם בחרנו לשלב בין צורך בהתרעננות לבין טבע ומצאנו עבורכם 12 מקומות מושלמים לעצירת קפה בחיק הטבע. כי לשתות קפה בבית קפה אתם יכולים גם ליד הבית. גם אם המקומות הללו נראים לכם רחוקים, אנחנו בטוחים שבמוקדם או במאוחר תמצאו את עצמכם באזורים הללו.

 

תביא קפה לטורקי!


תרבות הטיולים הישראלית כוללת רכיב קבוע של הפסקת קפה. כנראה שתצליחו לתפוס מילואימניקים, מטיילים ברגל, ברכב, באופניים ובכל כלי אחר כשהם לא מרחו מספיק קרם הגנה, אבל לא תתפסו אותם בלי ערכת קפה.


הקפה הגיע לארץ על ידי הטורקים בימי השלטון העותומני ומכאן גם הודבק השם הגנרי קפה טורקי. יש המדייקים את מקור השם בכך שבימי הטורקים היו משרתים שתפקידם היה להכין קפה וכל פעם היו מקבלים קריאה והוראה להביא קפה לטורקי, בדרך כלל לאיזה בעל תפקיד. 
כך או כך הקפה השתרש גם במחוזותינו ולאורך השנים התווספו לו שיפורים כאלו או אחרים.

 

 

מה זה ערכת קפה?


בשפת היום יום נהוג להשתמש במונח פק"ל קפה, ביטוי שהגיע מהשפה הצהלי"ת. פק"ל הם ראשי תיבות של המילים "פקודות למפקד", ולאורך השנים השתרש המנהג קפה למפקד (מזכיר לכם משהו?) או פשוט ערכות להכנת קפה בהפסקות בין אימונים כשנמצאים בשטח.


ערכת קפה בסיסית כוללת: גזיה מחוברת למיכל גז ומיכל גז נוסף (כי מיכל שנגמר באמצע הכנת הקפה זה חטא בל יעבור), פינג´ן, כוסות רצוי קטנות ומזכוכית, קופסא קטנה עם אבקת קפה שחור, קופסא קטנה עם סוכר, כפית לערבוב, גפרורים, מים וסוג כלשהו של עוגיות, אפשר גם עוגיות ישנות.
ערכות הקפה "הליברליות" יותר כוללת גם תה (תמצית או שקיות), נס קפה, חלב עמיד ועוד פינוקים שלא נוכל לציין מחמת הבושה.

  • טיפ מספר 1- ניתן לצרף לערכת הקפה מגן רוח קטן מתקפל שניתן להעמיד מסביב לגזיה ובכך לגונן עליה מהרוח. זה יעיל מאד.
     
  • טיפ מספר 2 - אם זמנכם בידיכם והשטח מאפשר זאת, אספו מעט זרדים, קבצו אבנים לעיגול קטן, הדליקו אש במרכז והרתיחו את הקפה על האש. משום מה החבר´ה נשבעים שהטעם של הקפה יותר טוב. אל תשכחו לכבות היטב את האש עם מים ולאחר מכן גם לכסות את הגחלים באדמה.
     
  • טיפ מספר 3 – את הטיפ הזה לקחנו משני אמנים גדולים עם שמות דומים. שייקה לוי, הלא הוא מר חסון מסרטו של אסי דיין גבעת חלפון מסביר למצרי "שקפה מורידים מהאש טיפה לפני שהוא גולש". ושייקה אופיר ז"ל שנהג להסביר שקפה שותים בצורת יניקה קלה תוך כדי השמעת אנחה של אההה.

     

 

 

איפה קונים ערכת קפה?


הרצינים בינינו ירכיבו את ערכת הקפה בעצמם ממוצרים שירכשו בכל מיני מקומות וירכזו אותם בצורה יעילה בתוך תיק גב. הפחות רציניים יכולים לרכוש ערכת קפה בכל מיני חנויות שטח ומטיילים למיניהם.  


צפון


חמת עין גונ´ס (מתאים לכל רכב) – המים החמים עלינו וקפה עליכם. רק שלא התכוונו למים חמים לקפה אלא ממש לבריכת מים חמים הנמצאת בתוך מבנה מהתקופה הסורית. זוהי בריכה שהמים שלה הם חלק מנביעה של המערכת הכללית של הנביעות התרמיות באזור חמת גדר. המקום בעבר היה ככל הנראה סוג של מרחצאות לקצינים ובעלי תפקידים סוריים. 
 

הכניסה למקום עדיין אינה מוסדרת ועל כן יש לשמור על ניקיון, להימנע מרעש ולהתחשב במבקרים אחרים.  הגעה על כביש 98 לכיוון חמת גדר, ממשיכים עוד קילומטר מאתר חמת גדר לכיוון גדר הגבול. נוסעים עד שמגיעים למוצב של הצבא ואחריו בצד ימין נמצא המבנה.


האגם הנעלם מנחמיה (מתאים לכל רכב) – ממש בקצהו של היישוב שוכן לו אגם קטן ונפלא שמאפשר השתכשכות ומקום מעולה לקפה. היישוב מנחמיה נמצא על כביש 90 מדרום לצומת צמח ומצפון לצומת בית שאן. ניכנס ליישוב ניסע עם כביש היישוב עד שהוא מסתעף שמאלה והופך לדרך כורכר, בצומת T נפנה שוב שמאלה ונעצור כאשר הדרך כבר לא עבירה לרכב. נמשיך ברגל, נרד במדרון ונפנה ימינה עד שנראה אזור סבוך של צמחייה שהוא האגם.

 

חיפה והכרמל


הר חורשן (מתאים לרכבי שטח או הולכי רגל) – להר הנמצא באזור רמות מנשה יש כמה שבילים המובילים למרכז ההר, המוכרים שבהם מתחילים מכיוון היישוב בת שלמה (על כביש 67 לכיוון צפון מזרח מצומת פורדיס). להר ניתן לעלות ברגל ובכלי שטח שונים. 
במרכז ההר ישנה חורשת עצים גדולה המתפרסת לכמה כיוונים, יש כמה ספסלים, וכל האזור כולו מקום נעים מוצל לעצירת קפה. 


נחל אורן והאגם הנעלם (מתאים לכל רכב) – נשמע כמו כותר של ספר בלשי. מדובר באגם שנוצר ממימיו של נחל אורן (אזור הכרמל) באופן מלאכותי באמצעות הקמת סכר לרוחבו של הנחל על ידי רשות הטבע והגנים. האגם קיים רק בתקופת החורף והאביב ואילו בעונות אחרות הוא נעלם (אוי, פתרתי את תעלומת האגם הנעלם). ניתן להגיע לאגם בהליכה של 5 דקות ממקום חניית הרכב. 
האגם נמצא 6 קילומטר צפונית לצומת אורן, כאשר ישנו כביש צדדי (פנייה ימינה), מחנים את הרכב והולכים לאורך שביל בכיוון כללי מזרח לאורך נחל אורן.


ירושלים


שביל מעיינות עמינדב (מסלול הליכה בלבד) – גם טיול הליכה מוצלח וגם סדרה של מעיינות שכל אחד מושלם לקפה. באזור ירושלים, בקרבת היישובים אורה ועמינדב נמצא יער עמינדב שכולל מסלול הליכה של קק"ל העובר בין מעיינות, עין שריג, עין תמר, עין עוזי ועוד. נקודת ההתחלה היא אנדרטת יד קנדי במשוב עמינדב. ניתן לעשות מסלול מעגלי או מסלול המסתיים באזור בית חולים הדסה עין כרם.

 


שפלת יהודה (אזור בית שמש)


חורבת בורגין בפארק עדולם (מתאים לכל רכב) – היסטוריה וקפה תמיד הלכו ביחד. פארק עדולם שוכן באזור צומת האלה על כביש 38 כקילומטר אחרי היישוב שריגים. הפארק כולל בתוכו את חורבת בורגין שהיא שריד למגורים מימי הביניים וכוללת היסטוריה של החיים בתקופה הזו. 
בפארק מספר גדול של מקומות לקפה מרענן ומעיר שנותן כוח לראות קצת היסטוריה, אם כי בימי הביניים טרם המציאו את הקפה.

 

אזור בן שמן


תל חדיד (מתאים לכל רכב) – גבעת תצפית גבוהה עם נוף יפה לעבר מישור החוף, תוסיפו גם את הקפה והנוף הופך ליפהפה. מגיעים באמצעות נסיעה על דרך בסימון שבילים שחור שיוצאת מכביש 444 צמוד לאנדרטת חיל התחזוקה. לאורך הדרך יש חניון לפיקניקים, חורשות חרובים, זיתים ובעונה הנכונה (חורף בואכה אביב) גם פריחות רבות. מגיעים לאנדרטה קטנה לזכרם של נופלי מערך אבטחת התעופה הישראלית בחו"ל ובסמוך לה מחנים את המכונית ועולים לפסגת התל באופן רגלי.


השרון


פארק נחל חדרה, תחנת כוח ואבשלום פיינברג אחד (מתאים לכל כלי הרכב) – מקום טוב למנוחה מהעומס של כביש החוף, מצוין לקפה וכל זה במחיר של שלושה. הפארק ממוקם צפונית לגבעת אולגה (כניסה דרך מחלף אולגה), הגעה בנסיעה על כביש צדדי ישן בכיוון נסיעה צפון כאשר ממול אורות תחנת הכוח אורות רבין.  
הפארק ממוקם מצידו האחד של הנחל לאורך כשלוש מאות מטרים של שפך נחל חדרה לים, בציוד השני על גבעה מורמת  נמצאת תחנת הכוח אורות רבין.

לאחר נסיעה מעייפת בכביש החוף, פקקים ועומס ניתן לרדת במחלף אולגה ותוך חמש דקות להגיע לפארק, לשתות קפה, ללכת לאורך הנחל עד לים, להציץ על הארובות (שלא נראות כל כך גבוהות מקרוב), לעבור לצידו השני על גבי גשר. למתענייני ההיסטוריה, סמוך לפארק ישנה אנדרטה לזכרו של אבשלום פיינברג מחברי מחתרת ניל"י, מחבר המכתב "אלף נשיקות" שהפך לשיר אהבה והוא גם האיש שאבד במדבר במהלך משימה של המחתרת וגופתו נמצאה רק לאחר שנים ארוכות בזכות עץ תמר.

 

 

דרום -דרום


האגם הנעלם בתמנע (מתאים לכל רכב) – בדרך לאילת בצד ימין על כביש הערבה שוכן לו היישוב תמנע ולידו פארק תמנע. על כביש הגישה לפארק אך לפני הפארק ישנה דרך עפר המובילה לתלולית עפר גבוה שבתחתיתה שוכן לו אגם טורקיז, ירוק, כחול (יש וויכוחים על הצבע). מחנים את הרכב ויורדים ברגל לאגם (כרבע שעה של ירידה ועלייה). לוקחים איתכם את המחצלת, ערכת קפה ויש לכם קפה על שפתו של אגם כמו באירופה. 

 

 


לסיכום


פק"ל קפה הוא מוצר כל כך מושרש בתרבות הישראלית שהוא קיבל ערך משל עצמו בויקיפדיה וכל מי שבמהלך הטיול או במילואים מוציא את ערכת הקפה ומתפעל אותה יכול להיחשב לגיבור לאומי.


החוויה המלאה של קפה מערכת קפה היא בלא ספק מושלמת כשהיא משתלבת ומתחברת עם הטבע, כאשר ניתן להשתרע על האדמה, על ספסל או על כיסא, להתבונן בנחל, מדבר, צמחייה או כל טבע שהוא, ללגום בהנאה ולזכור שיש רגעים שהקפה הוא לא רק התירוץ הוא הסיבה.

 מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

5 סיבות לבחור בחדר בריחה כאטרקציית יום ההולדת שלך

5 סיבות לבחור בחדר בריחה כאטרקציית יום ההולדת שלך

10/07/2017 14:20:26

לא באמת צריך סיבה טובה בשביל לבלות בחדר בריחה, למעשה אנו מכירים כבר כמה וכמה מכורים לדבר שמדי שבוע יוצאים לצוד את חדר הבריחה האטרקטיבי הבא ברחבי הארץ. עם זאת, לא כולם מכירים באפשרות של חדר בריחה כאטרקציה המרכזית ביום ההולדת שלהם.

הפעלות מומלצות לשבתות חמות

הפעלות מומלצות לשבתות חמות

11/03/2018 11:59:35

כל הרעיונות להפעלות מומלצות לשבתות חמות עם הילדים. המקומות שהילדים לא יפסיקו לדבר עליהם.

לוח חופשות משרד החינוך 2023-2024 תשפג - תשפד

לוח חופשות משרד החינוך 2023-2024 תשפג - תשפד

01/07/2021 09:30:03

בכל שנה מפרסם משרד החינוך את לוח החופשות בבתי הספר והגנים על מנת שאנו ההורים נוכל להיערך בהתאם. לוח החופשות מציג גם את לוח חגים 2023 ועד 2024

עונת הגשמים החלה - זהו זמן מצוין לנסיעת שטח מטורפת בצפון 

עונת הגשמים החלה - זהו זמן מצוין לנסיעת שטח מטורפת בצפון 

24/01/2022 10:00:30

הגשם מתדפק על החלון, השמיים אפורים ומזג האוויר הופך להיות קריר יותר. יש כאלו שהחורף גורם להם לרצות להישאר בבית מתחת לפוך הנעים עם איזה כוס תה חמה, וגם כאלו שדווקא רוצים לנצל את עונת הגשמים כדי לצאת לנסיעת שטח אתגרית במיוחד שניתן לחוות רק בחורף. 

הצעות לאטרקציות בחנוכה 2019

הצעות לאטרקציות בחנוכה 2019

24/07/2019 13:36:37

מה עושים בחופש - כל הפסטיגלים, ההצגות והמופעים לילדים לחנוכה 2019. גזרו ושמרו. מגוון הצעות לבילויים עם הילדים בחנוכה.

פארקים לילדים במרכז

פארקים לילדים במרכז

15/07/2021 09:32:11

אם אתם נמצאים במרכז הארץ ובא לכם בילוי משפחתי עם קצת ירוק בעיניים, זה הזמן להגיע לפארקים המגוונים שמציע אזור זה.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר