לקטוף דובדבנים בישראל - להרגיש בארץ רחוקה

יוצאים לחווית קטיף בארץ ישראל ומגלים עולם מופלא וחדש שנותן הרגשה קסומה

אסף מיכאלי | פרסום: 29/01/2024 11:15:00

בואו להכיר את המקומות הכי שווים לקטוף בהן דובדבנים, חוויה מופלאה וטעימה ברחבי ארצנו.

קטיף הדובדבנים הוא אירוע שנראה עד לפני מספר שנים כהזיה, מי יכול להאמין שבישראל הלוהטת ניתן להנות מהפרי שכאילו שייך לעולמות אחרים. הדובדבנים בארץ גדלים במספר של צבעים וזנים, יש אדום כהה ובהיר, יש דובדבן שחור או לבן ויש גם דובדבן צהוב. כמעט ואין גבול לדמיון.

הדובדבן הישראלי החל את דרכו באדמות הגולן שנהנות מטמפרטורה קרירה ביחס לשאר המדינה, ושם עד היום מרוכזים רוב מטעי הפרי הנחשק הזה, אך בשנים האחרונות הדובדבנים נודדים גם לאזורים אחרים בארץ וניתן להנות מהקטיף שלהם גם באזור הרי ירושלים ומקומות נוספים.
                                                                                                                    
חשוב לזכור עונת הקטיף של הדובדבנים היא קצרה ומתרחשת לקראת סוף האביב ותחילת הקיץ, מי שלא יהיה עירני, יפספס את ההזדמנות, בנוסף כדאי תמיד לברר מראש לגבי אפשרויות הקטיף כי לפעמים בשל הביקוש, הפרי פשוט נגמר על העצים.

 


איפה קוטפים דובדבנים בישראל?

קטיף דובדבנים הפך לאירוע פופולארי ומבוקש בישראל בשנים האחרונות. האפשרות של צריכת הדובדבנים שהייתה שמורה במשך שנים רק לנסיעות למדינות נבחרות או להסתפק במוצר המשומר, הביאו את האפשרות של קטיף עצמי של הדובדבנים לפעולה נפלאה ומלאת כיף לכל המשפחה. 

אם זאת חשוב לזכור שהדובדבן הוא גידול שלא מתאים לרוב מוחלט של האזורים בארץ.

לכן האפשרות של קטיף הדובדבנים מתאפיין באזורי גידול מצומצמים ביותר אשר בהם מתאפשר להנות מהקטיף, יש לזכור שחקלאים מסוימים נמנעים מלפתוח את השטחים שלהם לכל אדם מחשש לנזקים ולכן יש לתכנן את הרצון בקטיף, דאי לזכור, הקטיף לרוב יתבצע במרחק מה מרוב הישובים בארץ והוא פעילות המתאימה לחצי יום לכל היותר.


רמת הגולן

האזור העיקרי שבו מתבצעים אירועי קטיף הדובדבנים הם באזור צפון ומרכז רמת הגולן. האזור המאופיין בשטחים מישוריים יחסית אשר נהנים ממזג אוויר קר מאד בחורף וטמפרטורות נוחות יחסית בקיץ הישראלי הצליחו המגדלים הישראלים לייצר קרקע המתאימה לגידול דובדבנים מצוינים לצד פירות יער נוספים. בכל אזור רמת הגולן פזורים מספר מקומות בהם ניתן לבצע קטיף באופן עצמאי.
 


הגליל העליון

 אזור הגליל העליון מבקש לשכפל את ההצלחה של הגידול ברמת הגולן וגם באזור הגליל העליון תוכלו למצא במספר קטן יותר משקים חקלאיים אשר יפתחו את השערים ויאפשרו למבקרים להנות מהקטיף של הפרי המופלא הזה כחוויה המתאימה לכולם.
 

אזור גוש עציון

בשנים האחרונות גם באזורים הסמוכים לירושלים ונמצאים על ההרים הסובבים אותה החלו לפתח גידול של דובדבנים ושם תוכלו להנות מדובדבנים אשר פותחו והותאמו לקרקע הישראלית ולטעם של הציבור הישראלי. חשוב לזכור שמספר המקומות הללו באזור גוש עציון הוא מצומצם ותקופת הפעילות שלו במהלך השנה קצרה.
 


מה כדאי לקחת איתכם לקטיף דובדבנים?

קטף דובדבנים הוא אירוע המתקיים בשטח חקלאי פתוח, אין בו מדרכות או שבילים סלולים, יש חיות וחרקים שונים החיים בשטח ובאופן כללי צריך להתארגן מעט מראש.

בגדים מתאימים

הקטיף מתבצע בשטח פתוח, לרוב בתקופות האביב, מומלץ ביותר להגיע עם נעלים סגורות ומכנסים ארוכות, כמו לכל טיול או בילוי באזור טבע פתוח שיכולים להיות בו מכשולים מסוגים שונים.


כובע ומים

 לכל יציאה לטבע קחו איתכם תמיד כובע ומים, בילוי במטע דובדבנים לא מבטיח שיהיו מים זורמים לשתייה בזמן הפעילות, השמש הישראלית נמצאת בכל מקרה בשמים כמעט בכל עונה.


עזרה ראשונה 

קטיף הדובדבנים מתבצע באביב, הטבע בשיאו וכך גם החרקים השונים שרוצים גם הם להנות מהדובדבנים המתוקים. קחו איתכם חומרים למניעת עקיצות ואפשר גם משחה להרגעה במקרה ונעקצתם.
אל תביאו סלסלה – את הסלסילות תקבלו במקום. לא צריך להביא מהבית.
 


איך זה עובד?

קטיף הדובדבנים מתבצע בתקופה קצרה יחסית במהלך השנה בין החודשים אפריל לסוף חודש יוני כאשר במרבית המשקים אין פירות במהלך כל התקופה הזאת. לכן כדאי מאד להקפיד על ברור ותיאום מראש מול החווה החקלאית אליה אתם רוצים להגיע ולבדוק האם יש אפשרות לבצע את הקטיף.
                                                                                                                        
מי שרוצה לקחת גם פירות הביתה כדאי לדעת, בשטח אפשר לאכול כמה שרוצים בלי הגבלה, מי שרוצה לפנק את מי שנשאר בבית יצטרך לשלם על מה שלוקחים, המחירים נקבעים על ידי החקלאי המארח ובהתאם למחיר המקובל.                                                                                                

עוד פרט שכדאי לדעת, בכל המקומות שבהם מציעים קטיף של דובדבנים יש מגוון נוסף של פירות יער כמו פטל או אוכמניות, ורק שתדעו דובדבנים יש בהמון צבעים, לא רק באדום.                                                  

 
מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

9 מקומות מושלמים לעצירת קפה ברחבי הארץ

9 מקומות מושלמים לעצירת קפה ברחבי הארץ

29/01/2023 15:16:30

מתכוננים לטיול ארוך בטבע? רגע לפני שאתם יוצאים לדרך קבלו מאיתנו כמה טיפים ואת רשימת הנקודות הכי יפות בארץ להפסקת קפה מושלמת.

5 טיולי פריחה לט"ו בשבט, מצפון ועד דרום

5 טיולי פריחה לט"ו בשבט, מצפון ועד דרום

31/01/2023 18:00:41

איפה מטיילים, דרגת קושי, למי המסלול מתאים ועוד מידע שיעזור לכם לבחור את המסלול המושלם עבורכם.

חוגגים את חודש האהבה בדרום בפסטיבל דרום אדום 2023

חוגגים את חודש האהבה בדרום בפסטיבל דרום אדום 2023

06/02/2023 15:06:21

כל מה שמעניין בפסטיבל דרום אדום, מגוון מסלולים ונופים צבועים באדום

מקפיצים לאדרנלין את הדופק באילת – טיולים על גלגלים בשטח

מקפיצים לאדרנלין את הדופק באילת – טיולים על גלגלים בשטח

07/02/2023 11:54:43

מי שמבקר באילת יוכל למצוא מגוון רחב של טיולי שטח מסוגים שונים ובעיקר טיולי שטח רכובים בכלי רכב שונים אשר יוכלו להעלות לכם את הדופק ורמת האדרנלין.

השלג הגיע ואיתו השאלה לאיפה נוסעים על מנת לראות את השלג

השלג הגיע ואיתו השאלה לאיפה נוסעים על מנת לראות את השלג

09/02/2023 08:19:32

אתר החרמון הוא כמובן את הסקי היחידי בארץ והמקום שבו יש שלג לתקופה ארוכה שאפשר להנות ממנו. אבל עדיין יש עוד מספר מקומות בהם תוכלו להנות משלג במידה ומזג האוויר יענה לתפילותינו לפלא הלבן.

אוהבים לצלול? בואו לגלות את החיים המסתוריים של הים האדום באילת

אוהבים לצלול? בואו לגלות את החיים המסתוריים של הים האדום באילת

13/03/2023 17:20:36

האוקיינוסים שמקיפים אותנו אינם מכילים רק כמויות גדולות של מים, אלא גם עולם שלם הכולל בתוכו יצורים חיים מיוחדים ומרתקים שמתגוררים מתחת למים.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר