ציורי ילדים

נהוג להסתכל על ציורי ילדים באופן פשטני ובמקרה הטוב לנסות להבין מה הם ציירו. אך האם זה הדבר הנכון לעשות?

האמת היא שציורי ילדים פותחים צוהר רחב ומעניין הרבה יותר. הם עשויים ללמד ולספר לנו על נפשו של הילד, עולמו הפנימי, חוויותיו והדברים שמטרידים את ליבו הקטן. לא אחת קורה שילדים מסרבים או מתקשים לשוחח על רגשות או על פחדים, אך התנהגותם מלמדת על קושי משמעותי. במקרה כזה סדרה של ציורים עתידה ללמד משהו על נפשו של הילד, דבר שניתן לבחון אצל אנשי מקצוע- מטפלים באומנות.

הנחת היסוד היא שציור משוחרר מעכבות והגנות שכולנו וגם ילדינו עוטים על עצמנו. כך, לעומת שיחה גלויה שבה יידרשו שאלות קשות ותשובות מורכבות עבור הילד, ציור מאפשר לו לתעל ולנתב את רגשותיו ולבטא אותם באין חשש. חשוב לזכור שלא מדובר על ציור בודד אלא על סדרה של ציורים שבה איש מקצוע מתחום הטיפול באומנות יוכל לזהות דפוס שחוזר על עצמו, תבנית כלשהי שמלמדת על קושי או רגש משמעותי שעולה בילד.

באבחון על פי ציורי ילדים על פי רוב מבקשים מהילד לצייר דימוי כלשהו. חקר הציור נעשה על פי כמה וכמה פרמטרים כמו למשל הצבעוניות, יחסי הגודל בין הדימויים השונים, המיקום של כל דמות ודמות האופן שבו בחר לצייר את עצמו ואת בני המשפחה, תוך התייחסות לאיברי הגוף, מיקומם, הבלטה או הסתרה של חלק מהם והשאלה אלו אנשים נעדרים או חסרים בציור שצייר הילד.

אין תשובה אחת ברורה למשמעות שיש להעניק לציורי ילדים, אולם אנשי מקצוע וטיפול תמימי דעים בשאלה מה ניתן להפיק מהם. כאמור מדובר על התבוננות מונחית ועקבית בסדרה של ציורים, בליווי שיחות עם הילד, ניתוח משותף של היצירה והתבוננות על ההתנהגות של הילד בעת הציור, במהלך השיח לגביו ובאופן כללי. בנוסף, ציורי ילדים עשויים ללמד על יכולות מוטוריות, מוטוריקה עדינה, כוחה של חגורת הכתפיים, ויכולת ההפשטה של הילדים.

הורים שרוצים להתבונן על ציורי הילדים באופן מעט שונה ומנקודת מבט אחרת מוזמנים לתת את תשומת הלב לנקודות שהוזכרו לעיל ובמקרה של חשד או שאלה לגבי המשמעות של הציור ניתן להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום. אלו יכולים להיות מטפלים באמנות, עובדים סוציאליים, פיכותרפיסטים ומטפלים משפחתיים שעברו הכשרה מתאימה.

כך או כך, ציורי ילדים טומנים בחובם ממד של חופש ויצירתיות ומשום כל חשוב מאד לשמר בקרב הילדים את האפשרות לביטוי עצמי חופשי ונטול מגננות דרך הציורים. התבוננות בלתי שיפוטית שמנסה להגיע אל נפשו של הילד תסייע לו לעשות זאת ותאפשר לו ביטוי רגשי משמעותי וחשוב שיסייע להתפתחותו התקינה.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


נולי יום הולדת מהחלומות
כל הארץ

נולי יום הולדת מהחלומות

שירים, משחקים, תלבושות ומסע מרתק בקונספטים אהובים: חד קרן, FROZEN ועוד.

הפיראטים והאוצר האבוד
שרון, מרכז

הפיראטים והאוצר האבוד

חגיגת יום הולדת פיראטים מדליקה עם קפטן טייני. משימות מדליקות, משחקים מהנים ועוד.

החל מ:₪1200

10 המלצות

דדי הגולש במופע סטנדאפ
כל הארץ

דדי הגולש במופע סטנדאפ

דדי "הגולש" גל מגיע לעשות לכם סטנדאפ בלי גבולות וקצת אחר, מצויד בסקטבורד והמון צחוק.

5 המלצות

שגיב פרידמן במופע סטנדאפ
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

שגיב פרידמן במופע סטנדאפ

על האירוע שלכם עוד ידברו הרבה זמן. מופע שאין בו רגע דל, צוחקים ונהנים כל האירוע.

4 המלצות