ספרי ילדים

על ספרי ילדים קלאסיים, על חשיבותם ותרומתם לילדים. טיפים, עצות ומענה לכל הויכוחים הישנים.

ידוע לכל שספרים הם חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדים, אולם נשאל השאלה מה הופך את הספר לדבר כה חשוב למשמעותי בתהליך עיצוב אישיותו של הילד. התשובה כצפוי מורכבת וקשורה ברבדים שונים ומגוונים שהם אלו שמבנים את אישיותו של הילד. מהכיוון הברור ביותר כבר מגיל ינקות מייצרים הספרים פלטפורמה ליצירת קשר חזק בין ההורים ובין ילדיהם. הישיבה במשותף וההנאה מקריאה של ספר מייצרת קשר חזק בין הורים ובין ילדיהם. התינוק ששומע את קולם של הוריו יחד עם דימוי ויזואלי ברור שמותאם לגילו מייצר זמן של איכות ומאפשר לתינוק להתחיל להכיר את העולם דרך הוריו. התיווך ההורי חשוב גם ליצירת ולפיתוח הסקרנות הטבעית של התינוק וליצירת קשר בין דימוי ויזואלי ובין מילה.

ספרי הילדים הקלאסיים נותרו ועודם משמעותיים וחשובים: איה פלוטו של לאה גולדברג, הזחל הרעב של אריק קרל, מיץ פטל של חיה שנהב, מעשה בחמישה בלונים של מרים רות ועוד אחרים וטובים עיצבו את ילדותנו והפכו אותה למעניינת וצבעונית וגם כיום הם נחשבים לאבני דרך משמעותיות וחשובות בעולמם של קטנטנים. לצדם סופרים חדשים כמו רינת הופר שיצרה את חנן הגנן, איילת מטיילת, ענן על מקל, שנה עם שני ועוד מצליחים גם הם ליצור חיבור בין עולם הילדים למבוגרים, לתווך וללמד את הילדים על סביבתם.

ספרי ילדים

כך, מההיבט השני מובנת החשיבות הרבה של הסיפורים בעולמם של הילדים. הם מאפשרים להם להכיר את העולם באופן מתווך, ללמוד מה מותר ומה אסור, לייצר גבולות פנימיים וחיצוניים וכמובן להעשיר את אוצר המלים. החזרה שוב ושוב על אותו סיפור שהיא כה חשובה עבור הילדים מאפשרת להם לאשר מחדש את מה שמוכר וידוע להם כחלק מהניסיון לייצר ביטחון וודאות בעולם שהם עדיין לא מכירים. כך למשל ספרים כמו הברווזון המכוער של הנס כרכיסטיאן הנדרסן מעביר מסר ערכי חשוב לגבי שונות, קבלה של האחר ויופי שמקורו בפנימיות. דבר דומה קורה בספר החדש יותר שנקרא 'משהו אחר' וכתבה קתרין קייב ומדבר על שונות ועל קבלת האחר.

מלבד זאת, ספרי הילדים הם הדרך הטובה ביותר לעורר את הדמיון של הילדים. הם מייצרים גבולות בין רע ובין טוב ומגדירים לילדים חוקים שאותם הם יכולים לבדוק שוב ושוב. חשוב לזכור שממש כמו מבוגרים שתהליך הקריאה של ספר מעורר בהם איכויות כמו אמפטיה והזדהות כך גם ילדים נהנים לחוש הזדהות, זרות או ניכור ממה שמתואר בספריהם. ספרים רבים משלבים בין סיפורים ושירים כמו ספריה של דתיה בן דור- פרפר נחמד ודגדוגים שמציעים פעילות סיפורית מלווה בשיר ליצירת זמן איכות עם הילדים. דוגמה אחרת היא ספרוני כיס קטנים שבהם שירים קצרים ותמונות צבעוניות שמציעים לילדים צוהר לעולם הפתוח ומאפשרים להם בדרך מתווכת להיחשף לו.

בשונה ממבוגרים שיכולים לעבד את החוויה בקריאה אחת של ספר, ילדים זקוקים לחזרתיות שמאשרת להם את תחושותיהם שוב ושוב ומכאן הבקשה שלא תמיד מובנת על ידי ההורים לקרוא את אותו סיפור שוב ושוב. משום כך, חשוב להיענות לבקשתם של הילדים ולחזור על הקריאה, גם אם הדבר מעייף מאד, כדי לאפשר לילדים לעבד את החוויה בעיקר כאשר מדובר על סיפור חדש.

ויכוח מוכר מתבסס סביב התוכן של ספרי ילדים והשאלה באיזו מידה ספרים כלאו צריכים לכלול תוכן שני במחלוקת. כאן המקום להסביר שילדים חשופים לתכנים פוגעניים ושליליים כבר מגיל צעיר ומנעד תחושותיהם כולל טווח רחב של רגשות. ספרי הילדים אם כן צריכים לכלול במידה מסוימת גם תכנים שעמם ממודדים ילדים, אם כי בצורה מתווכת,ף מכבדת ומותאמת גיל. דווקא האפשרות לקרוא בספרים על חווית לא נעימות כמו נידוי, חרם, עצבות, געגוע או תחושות אחרות תאפשר לילדים להתמודד עם רגשותיהם בצורה טובה יותר דרך אותן איכויות של הזדהות ואמפטיה שהוזכרו קודם לכן.

כך למשל סדרת ספרי כספיון שכתב פאול קור מעמתת את הילדים עם פחדים ותחושות קשות בדרך שתואמת את גילם ובכך מאפשרת להם להתמודד עם הרגשות שקיימים בהם ממילא. אותו ספר כתב גם את הספר על הדג שלא רצה להיות דג ובכך נתן מענה לתחושת הזרות שחשים ילדים ולקושי לבסס דימוי עצמי חיובי ולקבל את מי שהם. דבר דומה קורה גם בספר השירים הכבש השישה עשר או בשיריה האלמותיים של מרים ילן שטקליס.

אתרי אינטרנט שונים מציעים המלצות על ספרים ישנים וחדשים לילדים, וכן גם בעיתונים תוכלו להתעדכן מעת לעת וכמובן שישנן קבוצות פייסבוק לטובת העניין: ספרים טובים לילדים.

בבחירת ספר לילדיכם חשבו אם כן על עולם התוכן שמתאים לו והקפידו לבחור ספרים שיוכלו לתת מענה רגשי הולם לתחושות של ילדיכם. כך, תגלו שבעזרת ספרים תוכלו לפתוח ערוץ לשיח על רגשות ותכנים שנויים במחלוקת עם ילדיכם. הספר יכול לסייע לשחרר מחסומים והגנות ולהביא לשיח פתוח ומלמד עם הילד. תוכלו להיעזר בספרי ילדים להתמודד עם מצבי חיים משתנים, משברים ואתגרים שונים שעולים בתהליך הגדילה של ילדיכם.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

 • מאכלי קיץ במובן הבריא
  כולנו כבר יודעים עד כמה התפריט שלנו משפיע על הבריאות ועל איכות החיים, וקיץ הוא הזדמנות מצוינת לאימוץ הרגלים נכונים.
 • שירי ילדים
  מאגר שירי ילדים שיקפיצו אתכם ואת הילדים שלכם - שירי ינקות, שירי ילדים, שירים קלאסיים ונכסי צאן ברזל.
 • הזמנות ליום הולדת
  כל מה שחשוב לדעת על הזמנות ליום הולדת: מה חשוב לרשום בהזמנה, כל הדרכים להפוך אותה למיוחדת, איך להימנע מטעויות נפוצות ועוד הרבה טיפים.
 • המדריך המושלם לארגון ערב נשים מעצים, מהנה, חווייתי
  כדי שהפוטנציאל אכן יתממש והערב יהיה מלהיב ומעשיר, חשוב להקדיש תשומת לב רבה לכל פרט ופרט בתכנון שלו. איך עושים את זה נכון?
 • פעילות ליום הולדת
  איזו פעילות מתאימה ליום הולדת בבית, מה מתאים ליום הולדת בחוץ, ואיך ליצור פעילות ליום הולדת שכל המשתתפים יאהבו אותה בכוחות עצמכם?

מיסטיק רום - חדרי בריחה
מרכז

מיסטיק רום - חדרי בריחה

קללת פרעונים עתיקה, ספר סודות שאבד ובית מסתורי שהפר את שקט העיירה. חוויה מטריפה!

11 המלצות

ביידריסטה סטיילינג
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

ביידריסטה סטיילינג

בואו לגלות את השיק האישי שלכם! סדנה כייפית שתגלה לכם את כל הסודות הכי חשובים.

9 המלצות

בני ברוכים - מטורף מצחוק
כל הארץ

בני ברוכים - מטורף מצחוק

בני ברוכים מגיע לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב להפיל אתכם מצחוק עם מופע שנון ומקורי!

הראל והדי סטנדאפיסט קורע
כל הארץ

הראל והדי סטנדאפיסט קורע

חוגגים אירוע קורע מצחוק מלא בהומור שנון ואיכותי שיפיל אתכם מהכסאות.

8 המלצות