ספרי ילדים

על ספרי ילדים קלאסיים, על חשיבותם ותרומתם לילדים. טיפים, עצות ומענה לכל הויכוחים הישנים.

ידוע לכל שספרים הם חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדים, אולם נשאל השאלה מה הופך את הספר לדבר כה חשוב למשמעותי בתהליך עיצוב אישיותו של הילד. התשובה כצפוי מורכבת וקשורה ברבדים שונים ומגוונים שהם אלו שמבנים את אישיותו של הילד. מהכיוון הברור ביותר כבר מגיל ינקות מייצרים הספרים פלטפורמה ליצירת קשר חזק בין ההורים ובין ילדיהם. הישיבה במשותף וההנאה מקריאה של ספר מייצרת קשר חזק בין הורים ובין ילדיהם. התינוק ששומע את קולם של הוריו יחד עם דימוי ויזואלי ברור שמותאם לגילו מייצר זמן של איכות ומאפשר לתינוק להתחיל להכיר את העולם דרך הוריו. התיווך ההורי חשוב גם ליצירת ולפיתוח הסקרנות הטבעית של התינוק וליצירת קשר בין דימוי ויזואלי ובין מילה.

ספרי הילדים הקלאסיים נותרו ועודם משמעותיים וחשובים: איה פלוטו של לאה גולדברג, הזחל הרעב של אריק קרל, מיץ פטל של חיה שנהב, מעשה בחמישה בלונים של מרים רות ועוד אחרים וטובים עיצבו את ילדותנו והפכו אותה למעניינת וצבעונית וגם כיום הם נחשבים לאבני דרך משמעותיות וחשובות בעולמם של קטנטנים. לצדם סופרים חדשים כמו רינת הופר שיצרה את חנן הגנן, איילת מטיילת, ענן על מקל, שנה עם שני ועוד מצליחים גם הם ליצור חיבור בין עולם הילדים למבוגרים, לתווך וללמד את הילדים על סביבתם.

ספרי ילדים

כך, מההיבט השני מובנת החשיבות הרבה של הסיפורים בעולמם של הילדים. הם מאפשרים להם להכיר את העולם באופן מתווך, ללמוד מה מותר ומה אסור, לייצר גבולות פנימיים וחיצוניים וכמובן להעשיר את אוצר המלים. החזרה שוב ושוב על אותו סיפור שהיא כה חשובה עבור הילדים מאפשרת להם לאשר מחדש את מה שמוכר וידוע להם כחלק מהניסיון לייצר ביטחון וודאות בעולם שהם עדיין לא מכירים. כך למשל ספרים כמו הברווזון המכוער של הנס כרכיסטיאן הנדרסן מעביר מסר ערכי חשוב לגבי שונות, קבלה של האחר ויופי שמקורו בפנימיות. דבר דומה קורה בספר החדש יותר שנקרא 'משהו אחר' וכתבה קתרין קייב ומדבר על שונות ועל קבלת האחר.

מלבד זאת, ספרי הילדים הם הדרך הטובה ביותר לעורר את הדמיון של הילדים. הם מייצרים גבולות בין רע ובין טוב ומגדירים לילדים חוקים שאותם הם יכולים לבדוק שוב ושוב. חשוב לזכור שממש כמו מבוגרים שתהליך הקריאה של ספר מעורר בהם איכויות כמו אמפטיה והזדהות כך גם ילדים נהנים לחוש הזדהות, זרות או ניכור ממה שמתואר בספריהם. ספרים רבים משלבים בין סיפורים ושירים כמו ספריה של דתיה בן דור- פרפר נחמד ודגדוגים שמציעים פעילות סיפורית מלווה בשיר ליצירת זמן איכות עם הילדים. דוגמה אחרת היא ספרוני כיס קטנים שבהם שירים קצרים ותמונות צבעוניות שמציעים לילדים צוהר לעולם הפתוח ומאפשרים להם בדרך מתווכת להיחשף לו.

בשונה ממבוגרים שיכולים לעבד את החוויה בקריאה אחת של ספר, ילדים זקוקים לחזרתיות שמאשרת להם את תחושותיהם שוב ושוב ומכאן הבקשה שלא תמיד מובנת על ידי ההורים לקרוא את אותו סיפור שוב ושוב. משום כך, חשוב להיענות לבקשתם של הילדים ולחזור על הקריאה, גם אם הדבר מעייף מאד, כדי לאפשר לילדים לעבד את החוויה בעיקר כאשר מדובר על סיפור חדש.

ויכוח מוכר מתבסס סביב התוכן של ספרי ילדים והשאלה באיזו מידה ספרים כלאו צריכים לכלול תוכן שני במחלוקת. כאן המקום להסביר שילדים חשופים לתכנים פוגעניים ושליליים כבר מגיל צעיר ומנעד תחושותיהם כולל טווח רחב של רגשות. ספרי הילדים אם כן צריכים לכלול במידה מסוימת גם תכנים שעמם ממודדים ילדים, אם כי בצורה מתווכת,ף מכבדת ומותאמת גיל. דווקא האפשרות לקרוא בספרים על חווית לא נעימות כמו נידוי, חרם, עצבות, געגוע או תחושות אחרות תאפשר לילדים להתמודד עם רגשותיהם בצורה טובה יותר דרך אותן איכויות של הזדהות ואמפטיה שהוזכרו קודם לכן.

כך למשל סדרת ספרי כספיון שכתב פאול קור מעמתת את הילדים עם פחדים ותחושות קשות בדרך שתואמת את גילם ובכך מאפשרת להם להתמודד עם הרגשות שקיימים בהם ממילא. אותו ספר כתב גם את הספר על הדג שלא רצה להיות דג ובכך נתן מענה לתחושת הזרות שחשים ילדים ולקושי לבסס דימוי עצמי חיובי ולקבל את מי שהם. דבר דומה קורה גם בספר השירים הכבש השישה עשר או בשיריה האלמותיים של מרים ילן שטקליס.

אתרי אינטרנט שונים מציעים המלצות על ספרים ישנים וחדשים לילדים, וכן גם בעיתונים תוכלו להתעדכן מעת לעת וכמובן שישנן קבוצות פייסבוק לטובת העניין: ספרים טובים לילדים.

בבחירת ספר לילדיכם חשבו אם כן על עולם התוכן שמתאים לו והקפידו לבחור ספרים שיוכלו לתת מענה רגשי הולם לתחושות של ילדיכם. כך, תגלו שבעזרת ספרים תוכלו לפתוח ערוץ לשיח על רגשות ותכנים שנויים במחלוקת עם ילדיכם. הספר יכול לסייע לשחרר מחסומים והגנות ולהביא לשיח פתוח ומלמד עם הילד. תוכלו להיעזר בספרי ילדים להתמודד עם מצבי חיים משתנים, משברים ואתגרים שונים שעולים בתהליך הגדילה של ילדיכם.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

מחנה קיץ, מחנה הקיץ

7 סיבות להשתתף במחנה קיץ

01/07/2015 15:52:09

מתלבטים אם לצאת למחנה קיץ? חבל לכם על הזמן! אספנו בשבילכם את כל הסיבות הכי טובות לצאת לבילוי המסעיר ביותר של הקיץ הקרוב.

יום המשפחה, יום המשפחה בלתי נשכח

להפוך את יום המשפחה לבלתי נשכח

23/12/2018 08:34:22

העולם משתנה כל הזמן, וגם יום האם שודרג והפך פשוט ליום המשפחה. אז איך להפוך את יום המשפחה לבלתי נשכח?

צבע שיער לבנות, צבע לשיער, צבע טבעי לשיער, צבע לשיער בגיל ההתבגרות

צבע שיער לבנות - היית מסכימה? אולי ביום הולדת..

28/02/2017 15:31:45

האינסטינקט הראשוני הוא להגיד לא. מקובל, אך תמיד חשוב לשמוע את הצד השני. פשרה בנוגע לצבע לשיער ועוד עובדות מעניינות כגון: אומברה, חינה, צבע טבעי לשיער ועוד.

הקלטת שיר ליום הולדת, הקלטת שיר לימי הולדת

הקלטת שיר ליום הולדת

30/12/2013 09:26:53

כולנו זוכרים איך כאשר היינו ילדים קטנים וקיבלנו מתנה ליום הולדת, חיוך רחב התפשט על פנינו ושמחה רבה הייתה בלבנו.

יום העצמאות ביום הולדת

יום העצמאות ביום הולדת

04/05/2014 15:47:45

מה יכול להיות כיף יותר מאשר לחגוג יום הולדת ביום העצמאות? פטישי אוויר, ספריי קצף והמון צעצועים זוהרים בכחול-לבן...

יום הולדת בחג הפסח

יום הולדת בחג הפסח

13/04/2014 10:47:02

יום הולדת בפסח היא חגיגה כיפית במיוחד באווירת החג. באביב הפורח כל אורח הוא זורח.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר