משחקי ילדים

מגוון רעיונות, עצות וטיפים לפיתוח החשיבה של ילדכם. משחקי ילדים יחודיים לשיפור היכולות ולהעלאת תחושת הבטחון של ילדכם.

משחקי ילדים ידועים כדבר מעצים וחשוב אבל לא כולם יודעי עד כמה הם חשובים ומעצימים עבור ילדינו בכל גיל וגיל. נהוג לחשוב על משחקי ילדים כעל דבר שמאפשר במקרה הטוב ביותר הנאה ובידור, אולם משחקי ילדים הם הרבה מעבר לכך. טובי הפסיכולוגים וחוקרי עולמם של ילדים יעידו על כך כי משחקי ילדים הם כלי התפתחותי משמעותי וחשוב ובהתאם לכך, ילדים שמגלים חוסר עניין במשחקים או קושי לשחק משחקים כלשהם עלולים לסבול מקושי התפתחותי שעליו יש לתת את הדעת. לא בכדי בכל אבחון או הערכה פסיכולוגית יידרשו הילדים שלכם לשחק במשחקים שמציינים אבני דרך משמעותיות וחשובות בהתפתחות הגופנית, חברתית והקוגניטיבית של הילדים.

התבוננות על הילד המשחק יכולה להעניק לאנשי מקצוע מידע רב לגבי היכולת הקוגניטיבית, החברתית והרגשית של הילד. היא גם יכולה להעיד על תחומי העניין, מידת הסקרנות והיכולת הפיזית מוטורית של הילד. לא רק אנשי המקצוע יכולים להפיק עניין רב מהילד המשחק ומתעסק בהפעלות שונות אלא גם ההורים עם מעט תשומת לב וסבלנות יכולים ללמוד לא מעט על ילדיהם דרך ההתבוננות על המשחק.

משום כך חשוב להקפיד ולשחק עם הילד בין אם כחלק מהניסיון לתווך עבורו את המשחק, ללמד ולהעניק לו יכולות מוטוריות ובין אם כדי להגביר את הקשר בינו ובין הילד וללמדו לשחק במשותף.

כך למשל הרכבת פאזל יכולה להיעשות לכל אורך חייו של ילד, מינקות ועד בגרות. בגילאים צעירים מדובר על פאזלים פשוטים שמלמדים את הילדים חשיבה מרחבית ומקנים יכולות מוטוריות ובגיל מאוחר יותר ניתן למצוא פאזלים מאתגרים ומיוחדים- בתלת ממד, באלפי חלקים עם מגוון של ציורים ונושאים. בחנות השונות תוכלו למצוא כל סוג של פאזל שעולה על דעתכם בכל רמת קושי וסגנון.

קחו לכם כמה דקות והתבוננו על הילדים שלכם באמצע משחק. נסו להתערב כמה שפחות ולבחון את היחס של הילדים למשחקים, היכולת שלהם להמציא ולחקור בכוחות עצמו, הגמישות שהם מאפשרים לעצמם וחשוב מכל אל תנסו לתקן אותם. מבוגרים רבים סבורים שעליהם ללמד ילדים לשחק לפי חוקים ברורים. ככל שחשובה הכרת החוקים כדי ליצור סדר ובהירות גם בקרב הילדים, חשוב לזכור שלעולם הילדים חוקים משלו ושאותם הם יכולים וצריכים להפר באופן הנינוח והחופשי ביותר.

באתרי אינטרנט שונים תוכלו למצוא משחקים מעשירים במיוחד באיכות גבוהה שיהפכו את המשחק למהנה עוד יותר וגם יעניקו לחדר מראה ייחודי שבו תוכלו למצאו מגוון צעצועים ייחודיים ובפרט צעצועי עץ שיישארו עם הילדים לאורך זמן ויעשירו רבות את עולמם.

יציאה מהחוקים או התעלמות מהם מאפשרים לילדים לברוא עולם משל עצמם, להמציא בו חוקים ולייצר מידה של חופש בעולמם הפרטי והאינטימי. התערבות ברגל גסה עלולה להפר את הביטחון שנוסך המשחק בילד ולכן כדאי להימנע ממנה. בגיל מבוגר יותר ניתן

מהפן החברתי משחק משפר יכולות אלתור, אינטראקציה בינאישית, ונוטע בילדים תחושת ביטחון בעולם החברתי שבו הם חיים דרך היררכיה, יצירת משחקי תפקיד והאפשרות להחליף ולבדוק זהויות. משחק עם בני קבוצת השווים עשוי להעניק לילד לא מעט ולעתים חשוב המשחק ועדיף בהרבה על הכנת שיעורי בית או לימוד חומר תיאורטי והקניית ידע. משום כך חשוב להקפיד מגיל צעיר על משחק משותף עם בני קבוצת השווים בין אם בבית ובין אם מחוצה לו.

אם כבר במרחב שמחוץ לבית עסקינן, נזכיר את אחת האטרקציות המקסימות עבור ילדים- עפיפונים. משחק בעפיפון הוא שובה לב עבור כל ילד, מהנה וחווייתי ומאפשר לילדים לצאת מהבית ולהתחבר לרוח, במלוא מובן המילה. ההקשבה לרוח, הניסיון להבין את הכיוון שאליו היא נושבת וכמובן היכולת לשלוט בעפיפון הצבעוני, מעצימה את הילדים ומאפשרת להם להתמודד עם שאלות על שליטה, ניווט, יצירתיות, גמישות ויכולת התאמה למצבי חיים משתנים. העפיפונים הצבעוניים הם שובי לב ואין ילד שלא יתחבר למשחק קסום מסוג זה. 

בעידן המסכים שבו אנו חיים ניתן למצוא מגוון משחקי ילדים על המחשב וחלקם טובים, מלמדים ועשויים לשפר בקרב ילדיכם יכולות שונות ומגוונות. אתרי אינטרנט שונים מציעים משחקים חינוכיים וחווייתיים שהילדים יפיקו מהם הנאה רבה.

משחקי הילדים ששיחקנו בהם מלווים אותנו עד בגרותנו ומעצבים את האופן שבו כמבוגרים נתייחס אל העולם. באופן דומה כך גם ילדינו מעצבים ובונים את עצמיותם באמצעות המשחקים שהם משחקים וכמבוגרים עלינו לאפשר להם את מידת החופש והמגישות בבחירת המשחקים וכן להגביר את החשיפה ולאפשר להם לבחור מתוך היצע רחב ומעצים ככל שניתן. האיזון בין שני אלו יבטיח התפתחות טובה ומעציה של הילדים. בנוסף, משחק עם הילדים באופן מתווך יגביר את האינטימיות ואת הקשר ביניכם ובין הילדים ויאפשר לכם גם כמה דקות של חזרה לילדות הקסומה.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

טעמי גלידה, טעמים של גלידות

בואו לגלות מבחר טעמי גלידה שווים, מוזרים ומפתיעים ששווה לכם לטעום

14/01/2018 11:39:02

טעמנו עבורכם מגוון רב של גלידות החל מגלידת וניל, שוקולד ועד לגלידות הכי הזויות שאי פעם תחשבו עליהן.

סופגניות,לביבות,חנוכה

על סופגניות ולביבות

29/11/2015 14:52:27

בואו ליהנות מחגיגה מלאה קסם והכירו הפעלות לימי הולדת הכי שוות בחג החנוכה- החג הכי מתוק ומואר בשנה!

ל"ג בעומר, יום הולדת בל"ג בעומר

יום הולדת מדליקה בל"ג בעומר

20/03/2017 15:40:08

יום הולדת בל"ג בעומר זו הזדמנות נהדרת לחגיגה סביב המדורה, שירים, ריקודים והפעלות מלהיבות ומרהיבות.

יום הולדת בחג הפסח

יום הולדת בחג הפסח

13/04/2014 10:47:02

יום הולדת בפסח היא חגיגה כיפית במיוחד באווירת החג. באביב הפורח כל אורח הוא זורח.

לארגן הפעלת יום הולדת, לארגן בעצמך הפעלת יום הולדת לילדים

לארגן בעצמך הפעלת יום הולדת לילדים

11/03/2018 11:43:48

איך לארגן בעצמך הפעלת יום הולדת לילדים - כל המידע והטיפים לחגיגת יום הולדת מושלמת.

טיפים לארגון יום הולדת

טיפים לארגון יום הולדת

20/06/2013 17:33:19

ארגון ותכנון יום הולדת מוצלח מחייב הכנה מראש של כמה כללים חשובים, וזאת כדי שהשמחה תהיה מבטיחה.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר