מסלולים מומלצים לחורף

בואו גלו איפה המקומות שבחורף הופכים למיוחדים עוד יותר

אורין ימין | פרסום: 28/11/2022 09:51:35

כדאי לדעת כי דווקא עונת החורף היא אחת מהעונות הכי נהדרות בשנה לטיולים בחיק הטבע.

החורף עוד מעט מגיע ואיתו גשמים, רוחות ולעיתים חוסר חשק לצאת מהבית. למרות שהנטייה הטבעית של כולנו היא להתכרבל מתחת לפוך כשבחוץ מזג האוויר גשום וסוער, כדאי לדעת כי דווקא עונת החורף היא אחת מהעונות הכי נהדרות בשנה לטיולים בחיק הטבע.


כמובן שאיננו מתכוונים לטיולים בחוץ כשמזג האוויר סוער וגשום, אלא באותם ימים בהירים וקרירים כשהשמש מגיעה לבקר מדי פעם והגשם צפוי להתחיל גם בשעות הערב המאוחרות. למזלנו, עונת החורף בארץ היא קצרה ורוויה בגשמים אך גם בימים שמשיים ונעימים שמפתים אותנו לצאת ולנשום מעט אוויר קריר וצלול עם ניחוח נעים של גשם.
 

מסלולים מומלצים לחורף
 


כדי ליהנות מטיול מהנה בחיק הטבע גם בעונות הגשומות, כדאי להכיר כמה מסלולים מומלצים בחורף שמתאימים במיוחד לעונה הזו:
 

צפון הנגב – שמורת פורה

טיולי פריחה הם בין הטיולים האהובים ביותר עלינו הישראלים, ובמיוחד על זוגות ומשפחות שמחפשות מסלולי טיול שאינם קשים מדי אך מעניקים חוויה בלתי נשכחת מהטבע היפה שבחוץ. אחד מטיולי החורף המומלצים בארץ הוא טיול לשמורת פורה, הנמצאת בצפון הנגב בין צומת פלוגות לצומת בית קמה. מדובר על מסלול טיול מעגלי בדרגת קושי קלה, הנמשך כ-6 ק"מ של הליכה רגלית.
 

בשמורה זורם נחל פורה, שהוא אחד מהיובלים של נחל שקמה. באזור השמורה אפשר למצוא מגוון ענק של צמחים ופרחים, וכמובן לחזות בפריחת הכלניות האדומות שקשה להישאר אדישים למחזה הטבעי והיפה הזה. בנוסף לפריחה של צמחייה מגוונת, אפשר למצוא באזור המסלול גם אגם קטן שמתמלא בעונת החורף כיוון שהוא הוקם בצורה מלאכותית כדי לאגור מי שיטפונות. בהמשך אפשר לצפות בתל נג'ילה, שהוא תל שנשאר כשריד לעיר גדולה וקדומה שהייתה במקום בתקופת הברונזה התיכונה.
 


זיכרון יעקב – רמת הנדיב

הגנים היפים שנמצאים באזור קבורתו של הברון רוטשילד הינם אידיאליים לצורך טיול בחורף לכל המשפחה. נוסף לנקודות עניין וביקור באזור כמו גני הזיכרון, מרכז המבקרים וגן טביעת כף הרגל – ניתן למצוא ברמת הנדיב שני מסלולי טיול מעגליים בדרגות קושי קלות, והן מומלצות עבור טיול משפחתי עם ילדים. כיוון שכל אחד מהמסלולים הוא קצר ונעים להליכה, כדאי לשלב את שניהם יחד בהתאם לרצון וליכולת של כל בני המשפחה.
במהלך מסלול הטיול אפשר לראות מגוון של צמחים, מחצבה, חורבה, חורשת ברושים, ווילה מהתקופה הרומית, מערה קדומה, בית חווה מהתקופה העות'מנית ועוד מקומות ייחודיים.
 

מסלולים מומלצים לחורף


רמת הגולן – שמורת אחו נוב (אירוס הביצות)

מסלול זה מתאים לקטגוריה של טיולי חורף לזוגות, כיוון שמדובר על מסלול טיול רומנטי ופרחוני במיוחד עם שדות של נרקיסים. פרח הנרקיס הוא צמח בר מוגן הגדל בעונות הסתיו והחורף, ובשמורת אחו נוב הוא פורח במלוא הדרו ומעניק נופך רומנטי לכל הטיול.
המסלול הינו קל ונעים להליכה הנמשך מעט יותר מקילומטר של הליכה, הליכה רגלית רגועה של שעה. גם משפחות שירצו להגיע לבקר בשמורה יוכלו לעשות זאת עם ילדים קטנים ו/או עגלות תינוק, כיוון שיש שטח ייעודי בשמורה שהוא סלול ונגיש עבור עגלות.

 


צפון הנגב – נחל גרר

החורף הוא הזמן המושלם לטיולי נחלים בארץ, כיוון שכמות הגשמים הגדולה שיורדת בעונה הזו מעלה את מפלס המים בהם וגורמת להם להיות פעילים יותר, ולהוביל מים לאגמים ונהרות שונים הפרוסים בכל רחבי הארץ. אחד מהנחלים המומלצים של טיולים בחורף הוא נחל גרר, המציע מסלול טיול קל וקצר של קילומטר וחצי בלבד.

הנחל נשפך לנחל הבשור, ועובר מהר חברון ועד מישורי הנגב. בעונות גשומות במיוחד אפשר לראות את זרימת המים חזקה ומרשימה, וכן גם ליהנות מפריחת הכלניות שפורחות בתקופת החורף. במהלך המסלול אפשר לפגוש בורות מים שנבנו בתקופה הביזנטית, באר מים שהיה פעיל בימי המנדט הבריטי ומצוק מרשים ויפה.
 


רמת הגולן – נחל סער

אלו מכם שמגיעים לאזור צפון הגולן רק כדי להיכנס לאתר החרמון, צריכים להכיר מסלול טיול ייחודי ומקסים שנמצא באזור והוא מומלץ לביקור דווקא בעונת החורף הקרירה. נחל סער הינו נחל שזורם בגולן ונשפך לנחל החרמון, ובחורף עם ריבוי הגשמים הוא זורם במלוא יופיו ונשפך במפל יפיפה. מסלול הטיול לנחל נפתח בגשר הידידות, שנהרס במלחמת ששת הימים, ונקודת הסיום שלו היא בנחל.
זהו מסלול טיול מעגלי בדרגת קושי קלה עד בינונית הנמשך כ-3.5 ק"מ, והוא יכול להתאים למשפחות עם ילדים גדולים, זוגות וקבוצות מטיילים.
 

מסלולים מומלצים לחורף


ערד – נחל כידוד

אלו מכם שחשבו שטיולי חורף מומלצים בעיקר באזור הצפון, מוכרחים להגיע לטייל באזור ערד הדרומית ולהבין כמה הנוף המדברי יכול להיות יפה ומרענן גם בעונת החורף. מסלול הטיול הוא בדרגת קושי בינונית ונמשך כ-4 ק"מ שהם בממוצע שעתיים של הליכה רגלית. המסלול יכול להיות נהדר למשפחות שרוצות לצאת לטייל בטבע בחורף, זוגות שרוצים מקום שקט ומרגיע לטייל בו או קבוצות שרוצות ליהנות ממסלול טיול לא שגרתי.

המסלול מתחיל מביקור במצפור מואב, שזוהי נקודת תצפית מרשימה ומיוחדת שמשקיפה על הרי מואב ונוף מדברי מרהיב. באזור התצפית אפשר לראות את המיצג הסביבתי שנוצר על ידי הפסל יגאל תומרקין, שזהו פסל שנועד להזכיר את מבצע לוט שהתרחש בתקופת מלחמת השחרור. לאחר מכן ממשיכים את המסלול עם ירידה לכיוון נחל כידוד, ובדרך אפשר לפגוש גמלים, מאגר מים, מערות טבעיות וסלעים מיוחדים כמו בולבוסים.
 


מודיעין – יער בן שמן

בתחילת החורף כולנו חוגגים את חג החנוכה, שהוא החג בו מציינים את גבורתם של המכבים האמיצים בראשם עמד יהודה המכבי. בעונה הזו זה הזמן המושלם לצאת לטיול חורפי ונעים באזור מודיעין, ולהגיע לכמה אזורים יפים ונעימים לטיול שחלקם מציינים את המקומות בהם נלחמו המכבים.
זהו מסלול טיול קל ומעניין הנמשך כשלושה ק"מ, והוא משלב בין מקטעי הליכה רגליים וקצרים אליהם אפשר להגיע עם הרכב בכל נקודת טיול. המסלול מתחיל בביקור בעמק הנזירים שם אפשר למצוא אתר עתיקות, ממשיך לתצפית מעלה בית חורון המשקיף על אחד מהמקומות בהם המכבים ניצחו במהלך המרד, ממשיכים משם לכפר החשמונאי המעניק שחזור לכל בעלי המלאכה שהיו בתקופת החשמונאים ומסיימים בקברות המכבים שחצובים בסלע.

 


מצפה רמון – עין עקב

מטיילים שמעוניינים לנצל את מזג האוויר הנעים בחורף למסלול הליכה מעט יותר מאתגר, יוכלו למצוא את מסלול טיול עין עקב מסלול מיוחד ומעט אתגרי באזור הר הנגב המערבי. זהו מסלול בדרגת קושי בינונית-קשה הנמשך כ-16 ק"מ, ולכן הוא מיועד למבוגרים מיטיבי לכת שיכולים להקדיש יום שלם להליכה רגלית הכוללת ירידות ועליות תלולות. יש לקחת בחשבון שמסלול הטיול אורך כ-7 שעות בערך, ולכן מומלץ להתחיל אותו בשעות הבוקר המוקדמות כיוון שזמן השקיעה בחורף מוקדמת יותר מהקיץ.
 

הטיול מתחיל בירידה לנחל צין ומשם מטפסים למעלה דבשון, שזוהי עלייה מעט מאתגרת אך קצרה יחסית. לאחר כקילומטר מגיעים לנקודת תצפית מרהיבה הצופה על המפלים היבשים של נחל צין. בהמשך אפשר לראות סכרים שנבנו בתקופה הנבטית, וירידה המובילה למעיין עין עקב.
המסלול הינו מעגלי ונהדר כטיול רגלי, אך מאפשר גם לעבור אותו כמסלול שטח עם רכב ייעודי לכך. קיימת אפשרות לערוך טיול מקוצר המגיע עד עין עקב, או להשלים את כל המסלול עם טיול לחוד עקב.
 

מסלולים מומלצים לחורף

 


ראש העין – יער קולה

זהו מסלול טיול נוסף ונעים שנכנס לקטגוריה של טיולי חורף מומלצים למשפחות, זוגות וקבוצות. המסלול עובר בתוך יער קולה, שנקרא על שם כפר ערבי שהיה באזור ונכבש בתקופת מלחמת השחרור, וממשיך עד למיקומו של מבנה רומי עתיק ששימש כחדר קבורה. זהו מסלול טיול קליל הנמשך כ-4 ק"מ ויכול להתאים גם כטיול אופניים או למשפחות שרוצות להגיע לטייל עם הכלב. במהלך המסלול ביער אפשר לראות פריחה יפה של חורף עם צמחים כמו כלניות ורקפות, ולעצור למנוחה או התרעננות כשההמלצה היא לערוך פיקניק באחת מהפינות היפות שיש באזור.    

 


הר הכרמל – נחל יגור

מסלול טיול נוסף ונהדר לעונת החורף הוא ביקור בנחל יגור, כשבדרך אפשר ליהנות מנוף מהמם, פריחה מקסימה של כלניות סגולות-כחולות ועוד מיני צמחים נוספים, ולא מעט מקטעי הליכה הכוללים ירידות ועליות תלולות שמאתגרים את הגוף. כיוון שזהו מסלול המתחיל מירידה תלולה וכרוך במקטעי טיפוס, זהו מסלול בדרגת קושי בינונית שאיננו מיועד לילדים. אורכו של המסלול הוא כ-9 ק"מ, ומומלץ להתחיל אותו עד השעה 10 בבוקר כדי להימנע מטיול לאחר השקיעה.
 

קיימת אפשרות לבחור בין כמה סוגים של מסלולי טיול – מסלול קווי שמתחיל בכפר עוספיא ומסתיים בקיבוץ יגור, מסלול מעגלי קצר שמתחיל ומסתיים בקיבוץ יגור או מסלול מעגלי נוסף ומעט יותר ארוך ואתגרי המתחיל מטיפוס ארוך לכפר עוספיא. 


מסלולים מומלצים לחורף
 

לסיכום, החורף לא חייב להשאיר אותנו בבית, אלא להפך זה הזדמנות נפלאה לחקור את הטבע במלוא אדרו לאחר שהגשמים מרעננים את הצמחייה, ממלאים את הנחלים ומוסיפים ניחוח רענן לטבע. 

מלבד מסלולי טיול אלו תוכלו למצוא עוד מבחר ענק של מסלולי טיול לחורף ולכל עת כאן בפורטל בעולם הטיולים שלנו.
מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

לוח חופשות משרד החינוך 2023-2024 תשפג - תשפד

לוח חופשות משרד החינוך 2023-2024 תשפג - תשפד

01/07/2021 09:30:03

בכל שנה מפרסם משרד החינוך את לוח החופשות בבתי הספר והגנים על מנת שאנו ההורים נוכל להיערך בהתאם. לוח החופשות מציג גם את לוח חגים 2023 ועד 2024

עונת הגשמים החלה - זהו זמן מצוין לנסיעת שטח מטורפת בצפון 

עונת הגשמים החלה - זהו זמן מצוין לנסיעת שטח מטורפת בצפון 

24/01/2022 10:00:30

הגשם מתדפק על החלון, השמיים אפורים ומזג האוויר הופך להיות קריר יותר. יש כאלו שהחורף גורם להם לרצות להישאר בבית מתחת לפוך הנעים עם איזה כוס תה חמה, וגם כאלו שדווקא רוצים לנצל את עונת הגשמים כדי לצאת לנסיעת שטח אתגרית במיוחד שניתן לחוות רק בחורף. 

הצעות לאטרקציות בחנוכה 2019

הצעות לאטרקציות בחנוכה 2019

24/07/2019 13:36:37

מה עושים בחופש - כל הפסטיגלים, ההצגות והמופעים לילדים לחנוכה 2019. גזרו ושמרו. מגוון הצעות לבילויים עם הילדים בחנוכה.

פארקים לילדים במרכז

פארקים לילדים במרכז

15/07/2021 09:32:11

אם אתם נמצאים במרכז הארץ ובא לכם בילוי משפחתי עם קצת ירוק בעיניים, זה הזמן להגיע לפארקים המגוונים שמציע אזור זה.

נופש קצר עם הילדים בתל אביב

נופש קצר עם הילדים בתל אביב

17/02/2020 13:31:08

החלטתם לצאת לנופש קצר עם הילדים מחוץ לעיר הדרומית או הצפונית בה אתם מתגוררים, ובחרתם להגיע אל מרכז הארץ?

מבחר אפשרויות של אטרקציות מדליקות באילת לבילוי בחופשה עם הילדים

מבחר אפשרויות של אטרקציות מדליקות באילת לבילוי בחופשה עם הילדים

24/03/2021 15:00:01

אילת הנהדרת, העיר הדרומית ביותר במדינה, עיר החופש והעיר של הילדים. בתוך אילת ובסביבתה ניתן למצוא שלל אטרקציות נהדרות לילדים. אנו בפורטל קרמל שמחים להציג בפניכם מספר רעיונות לאטרקציות מדליקות באילת.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר