למה אנחנו קונים מותגים?

רובנו משתדלים להיות צרכנים חכמים ובעיקר מודעים, ואנחנו גם מבינים שמוצר של מותג מוכר הוא לא בהכרח איכותי - אז למה אנחנו קונים בעיקר מותגים?!

רובנו משתדלים להיות צרכנים חכמים ובעיקר מודעים, ואנחנו גם מבינים שמוצר של מותג מוכר הוא לא בהכרח איכותי יותר ביחס למוצר של חברה אלמונית – ובכל זאת אצל כמעט כל בני האדם יש העדפה מובהקת למותגים, וזאת למרות שהם יקרים יותר, ולפעמים במידה משמעותית, מהמתחרים.

למעשה גם אצל מי שמצבו הכלכלי מעט בעייתי (ובמציאות של ימינו זהו המצב אצל רוב הישראלים), וגם אחרי שאנחנו מקבלים טלפונים מהבנק שמספרים לנו שהאוברדראפט מתחיל להיות מדאיג, אנחנו מעדיפים מותגים ומוכנים לשלם יותר תמורתם – שכן ישנם כוחות רבי עוצמה שמטים את הכף לטובת המותגים, וכדאי להיות מודעים אליהם (כדי לנסות לנטרל אותם כשהם לא באמת עוזרים לנו להחליט נכון).

להיות כמו כולם

סיבה אחת להעדפה שלנו למותגים היא הרצון להיות כמו כולם. תופעה זו נפוצה מאוד אצל בני נוער ובפריטים מתחום האופנה, אבל לא רק – עוד דוגמה בולטת היא סמארטפונים ממותגים, ויש עוד מקרים שבהם החשש שלנו מלהיתפס כשונים שלא לומר חריגים גורם לנו להתנהל בניגוד לאינטרסים האמיתיים שלנו.

הרגע מנצח את שיקול הדעת

גם אנשים שמגדירים את עצמם כרציונליים מאוד מערבים רגש בקבלת ההחלטות שלהם, ובפרט כך הדבר כשאנחנו קונים מוצרים כאלה ואחרים. מותגים מעוררים אצלנו רגשות חיוביים (שהרי אנשי השיווק שמאחוריהם עובדים מאוד קשה בשביל זה), ובחלק גדול מהמקרים הרגשות האלה גוברים על שיקול הדעת ועל היתרונות של המוצרים הלא ממותגים.

עוד כדאי לדעת שחוקרים רבים טוענים שתוך כדי קניות רבים מאיתנו מרגישים מאוימים ועל כן מפעילים אינסטינקטים הישרדותיים – מותג מוכר משדר לנו ביטחון, ועל כן נרצה אותו, ובוודאי שנעדיף אותו על מוצר לא מוכר שמגביר את רמת אי הוודאות.

ביצועים טובים יותר

מחקר פורץ דרך שנערך בישראל גילה שמותגים משפרים את התפקוד שלנו, גם אם המוצר עצמו אינו בהכרח איכותי. במסגרת אותו ניסוי קיבלה קבוצת אנשים משקפי שמש כדי שיוכלו לקרוא מילים שנכתבו על לוח זכוכית שהואר בצורה מסונוורת. האנשים שנאמר להם שהמשקפיים הם של מותג מוכר ואיכותי הצליחו לקרוא יותר מילים וביצעו פחות טעויות ביחס למי שלכאורה קיבלו משקפיים לא ממותגים (למרות שבפועל כולם קיבלו את אותם משקפיים בדיוק!) – כך שיש גם יתרונות לתחושה שיש לנו ביד פריט איכותי במיוחד.

 מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


האלפחורס של יהודית - סדנאות אפייה
מרכז, ירושלים, דרום

האלפחורס של יהודית - סדנאות אפייה

אפלחורס, רויאל אייסינג, פסטה, קאפקייק וכל מה שטעים וכיף להכין מהיסוד ועד הביס המושלם.

קנדיל'ה לשבור את הקרח
כל הארץ

קנדיל'ה לשבור את הקרח

אנה ואלזה יוצאות מהסרט, ובאות לחגוג איתך! הפקת מסיבה ייחודית מהסרטים!

71 המלצות

גל מרון סקסולוגית
כל הארץ

גל מרון סקסולוגית

חוויה מעוררת חושים, מלאה באנרגיות מדהימות ומטריפות. עם אביזרים, משחקים מדליקים ועוד

לאלילנד מסיבת פיג'מות
כל הארץ

לאלילנד מסיבת פיג'מות

מסיבה מפנקת באוהלים מהממים. בשילוב עמדות טיפוח, הכנת לוכד חלומות וכו'

20 המלצות