למה אנחנו קונים מותגים?

רובנו משתדלים להיות צרכנים חכמים ובעיקר מודעים, ואנחנו גם מבינים שמוצר של מותג מוכר הוא לא בהכרח איכותי - אז למה אנחנו קונים בעיקר מותגים?!

רובנו משתדלים להיות צרכנים חכמים ובעיקר מודעים, ואנחנו גם מבינים שמוצר של מותג מוכר הוא לא בהכרח איכותי יותר ביחס למוצר של חברה אלמונית – ובכל זאת אצל כמעט כל בני האדם יש העדפה מובהקת למותגים, וזאת למרות שהם יקרים יותר, ולפעמים במידה משמעותית, מהמתחרים.

למעשה גם אצל מי שמצבו הכלכלי מעט בעייתי (ובמציאות של ימינו זהו המצב אצל רוב הישראלים), וגם אחרי שאנחנו מקבלים טלפונים מהבנק שמספרים לנו שהאוברדראפט מתחיל להיות מדאיג, אנחנו מעדיפים מותגים ומוכנים לשלם יותר תמורתם – שכן ישנם כוחות רבי עוצמה שמטים את הכף לטובת המותגים, וכדאי להיות מודעים אליהם (כדי לנסות לנטרל אותם כשהם לא באמת עוזרים לנו להחליט נכון).

להיות כמו כולם

סיבה אחת להעדפה שלנו למותגים היא הרצון להיות כמו כולם. תופעה זו נפוצה מאוד אצל בני נוער ובפריטים מתחום האופנה, אבל לא רק – עוד דוגמה בולטת היא סמארטפונים ממותגים, ויש עוד מקרים שבהם החשש שלנו מלהיתפס כשונים שלא לומר חריגים גורם לנו להתנהל בניגוד לאינטרסים האמיתיים שלנו.

הרגע מנצח את שיקול הדעת

גם אנשים שמגדירים את עצמם כרציונליים מאוד מערבים רגש בקבלת ההחלטות שלהם, ובפרט כך הדבר כשאנחנו קונים מוצרים כאלה ואחרים. מותגים מעוררים אצלנו רגשות חיוביים (שהרי אנשי השיווק שמאחוריהם עובדים מאוד קשה בשביל זה), ובחלק גדול מהמקרים הרגשות האלה גוברים על שיקול הדעת ועל היתרונות של המוצרים הלא ממותגים.

עוד כדאי לדעת שחוקרים רבים טוענים שתוך כדי קניות רבים מאיתנו מרגישים מאוימים ועל כן מפעילים אינסטינקטים הישרדותיים – מותג מוכר משדר לנו ביטחון, ועל כן נרצה אותו, ובוודאי שנעדיף אותו על מוצר לא מוכר שמגביר את רמת אי הוודאות.

ביצועים טובים יותר

מחקר פורץ דרך שנערך בישראל גילה שמותגים משפרים את התפקוד שלנו, גם אם המוצר עצמו אינו בהכרח איכותי. במסגרת אותו ניסוי קיבלה קבוצת אנשים משקפי שמש כדי שיוכלו לקרוא מילים שנכתבו על לוח זכוכית שהואר בצורה מסונוורת. האנשים שנאמר להם שהמשקפיים הם של מותג מוכר ואיכותי הצליחו לקרוא יותר מילים וביצעו פחות טעויות ביחס למי שלכאורה קיבלו משקפיים לא ממותגים (למרות שבפועל כולם קיבלו את אותם משקפיים בדיוק!) – כך שיש גם יתרונות לתחושה שיש לנו ביד פריט איכותי במיוחד.

 מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


סדנאות בירה תבור
כל הארץ

סדנאות בירה תבור

חוויה יוצאת דופן שבה תכינו את בקבוק הבירה האישי שלכם ותהנו מטעימות ועוד הפתעות.

לא עודכן מחיר

11 המלצות

איתי ג'אגלינג
צפון, שרון, מרכז

איתי ג'אגלינג

קרנבל שלם של להטוטים וג'אגלינג. חגיגה מדליקה שתלהיב ותקפיץ את הילדים.

לא עודכן מחיר

18 המלצות

נמרוד ואלישר - קורעים מצחוק!
כל הארץ

נמרוד ואלישר - קורעים מצחוק!

הפעלה קורעת מצחוק עם שלל דמויות מפתיעות ואפשרות למסיבות קיץ מדליקות, שיר ראפ מקורי ועוד

לא עודכן מחיר

5 המלצות

חד קרן מסיבת פיג'מות ייחודית
כל הארץ

חד קרן מסיבת פיג'מות ייחודית

יומולדת פיג'מות חד קרן / פלמינגו לחוויה חלומית ומושלמת עם משחקים, מסיבת פול מון מטריפה...

לא עודכן מחיר

16 המלצות