כל הטיפים להסתגלות הילד לגן החדש

הילד הולך לגן חדש ואתם לא יודעים כיצד להתמודד עם זה? כל הטיפים שיעזרו לכם לעבור את התהליך שלב אחר שלב

החופש הגדול הוא הזמן בשנה שכל הילדים מחכים לו. המחשבה על חודשיים שלמים של חופש מלימודים ומסגרת חינוכית מעניקים לילדים הרגשה של חופש משחרר. גם לכאלו שאוהבים את בית הספר ו(כמעט) את כל מקצועות הלימוד, יש את התחושה של חופש גדול וארוך בהחלט.

למרות מה שרוב ההורים חושבים על התקופה הזו בשנה, זהו זמן מצוין גם עבור הורים רבים. החודשיים האלו מעניקים להורים רבים את טווח הזמן המושלם להכין את ילדיהם הקטנים לקראת הכניסה לגן החדש. עבור הורים וילדים כאחד, התחלה של גן חדש היא נקודת ציון משמעותית במיוחד בחייהם. זהו הזמן שהילד הקטן הופך להיות עצמאי, בוגר ומשכיל.

אנחנו כאן כדי להרגיע את כל ההורים החוששים. מכיוון שמדובר בהתחלה גדולה ומלחיצה עבור הילד ועבורכם, הכנו עבורכם מספר טיפים חשובי ומומלצים כיצד להכין את הילד ואתכם לקראת היום הגדול:

טיפים כיצד לעזור לילד להסתגל לגן החדש

שיחה עם הילד
הדבר הראשון אשר מומלץ לעשות כאשר הילד צפוי להתחיל גן חדש, היא פשוט לשוחח אתו על כך. כדאי להכין את השטח מספר חודשים בטרם יגיע היום בו הילד יתחיל את הגן. זכרו לא לשדר לילד שמדובר בשינוי גדול ומשמעותי כל כך, כך שהילד לא יירתע ויילחץ.

בפעמים הראשונות נסו לשוחח על כך בקלילות וכדרך אגב, מבלי לשוחח על כך באריכות. במשך הזמן נסו להאריך את השיחה על הנושא ולדובב את הילד על הרגשתו בעקבות הכניסה לגן החדש.

הקפידו לפרוס בפני הילד את כל היתרונות שיש בכניסה לגן חדש, הראו לו שבדרך הזו הוא יהיה הרבה בוגר ועצמאי ושאתם סומכים עליו. ספרו לו שהוא יכיר הרבה מאוד חברים וייהנה מזמן משחק איתם. תוכלו גם לספר לו שבשונה מהמשחקים והצעצועים שיש לו בבית, הוא ייחשף להרבה מאוד צעצועים ומשחקים חדשים ויהיה לו כיף.

שתפו אותו מסיפורי ילדות שלכם, בזמן שאתם הייתם ילדים שנכנסו לגן חדש. ספרו לו על החששות שהיו לכם ואיך הכניסה לגן החדש הייתה לכם כיפית, שיחקתם הרבה והכרתם המון חברים חדשים. כאשר הילד ישמע שגם אתם הייתם ילדים בדיוק כמוהו וגם לכם היו חששות, הוא ירגיש ביטחון גדול יותר וישתחרר מעט. הרי עבורו אתם הגיבורים שלו.

לעודד משחקי חברה ופעילות אקטיבית
בעידן הסמארטפונים והטאבלטים, הילדים רגילים להיות דבוקים למסך עם שלל סרטונים ומשחקים. נוסף על הרגלי הצפייה בטלוויזיה נוספה גם הפעילות הפסיבית הזו אשר גורמת לכל הילדים להיות שקועים שעות רבות מול המסך, ללא תזוזה ולרוב ללא תקשורת או שיחה.

נכון שלעיתים זהו הפתרון המושלם עבור הורים מותשים ועייפים, בזמן נסיעה ארוכה ברכב כשהילד אינו רגוע ועוד הרבה מצבים בעייתיים אחרים. אך כעת בשלב הקריטי של הכנת הילד לכניסה לגן החדש, הקפידו להרחיק אותו מצפייה במסכים השונים ועודדו אותו לבצע מגוון פעילויות אקטיביות מהנות לא פחות.

הרגילו את ילדכם לבלות את שעות הפנאי שלו במשחקי חברה מהנים, משחקים ופעילויות שונות בגינה או מחוץ לבית, משחקים עם ילדים אחרים ועוד. כדאי מאוד אף להקפיד מספר שעות מדי פעם למשחקים משותפים עם הילד. מכיוון שאתן מוכרחים להוות עבורו דוגמה טובה, תוכלו גם אתם להתנתק לרגע מהמסכים וליהנות עם הילד במשחקים שונים.

כאשר תרגילו את ילדכם ליהנות ממגוון משחקי פעילות כיפיים עם ילדים אחרים, תוכלו להבטיח בכך את הנאתו של הילד מהגן אליו הוא עתיד להיכנס בקרוב. כך תוכלו להיות רגועים שהילד אינו משתעמם בזמן הפסקות וזמני משחקים המתקיימים בגן.

לעודד את הילד לרכישת כישורים לימודיים
כניסה לגן מהווה עבור הילד התחלה חדשה במגוון היבטים שונים. אחד מההיבטים המרכזיים הוא רכישת כישורי השכלה ולמידה. בגן החדש הילד ייחשף לשלל גירויים לימודיים וחינוכיים אשר יהיו גורם משמעותי בעיצוב חינוכו של הילד.

עבור רוב ההורים זהו דבר מלחיץ ביותר. מכיוון שעד אותו הרגע הם ידעו שחינוך הילד וכישוריו מושפעים רבות מהדרכים שהם לימדו את הילד. אך כעת כשהילד נכנס לגן הוא יקבל הרבה מאוד כלים נוספים אשר יכולים לשנות מעט את חינוכו. זכרו שהשינוי הוא לטובה! שינויו של הילד יהיה מורגש מאוד עבורכם אך יחד עם זאת הוא יהיה הרבה יותר בוגר ועצמאי.

החינוך אשר אנו מנחילים לילדנו יישאר איתם תמיד. בגן ובבתי ספר הם יקבלו חינוך נוסף אשר יהווה עבורם רובד נוסף בחינוך ובכישורים החברתיים והלימודיים. הקפידו להיות מעודכנים תמיד בכל שיטות הלימוד שהילד מקבל בגן והשתדלו להמשיך עם אותו קו חינוכי גם בבית.

עודדו את ילדכם לרכוש כלים לימודיים שונים בעזרת משחקים חינוכיים, כאלו אשר מפתחים את החשיבה והזיכרון. למדו אותו לאהוב משחקים לימודיים כך שהוא יבקש לבד לשחק במשחק זיכרון לדוגמה מבלי שתצטרכו "להכריח" אותו לכך. משחקים חינוכיים כאלו מעודדים אצל הילד חשיבה עצמאית, הבנת מסרים וכמובן קריאה, ספירה ועוד.

שגרה ולוח זמנים
כאשר הילד יתחיל את ימיו הראשונים בגן החדש, הוא ילמד להכיר מהי בעצם מסגרת. מסגרת היא דבר הכרחי וחשוב מאוד בכל מוסד חינוכילימודי. הילדים לומדים לבנות לעצמם סדר יום נכון וטוב, כך שהם ידעו כיצד להתנהל באופן המיטבי ביותר בחייהם הבוגרים.

עוד בטרם כניסתו של הילד לגן, אמצו לעצמכם ולו שגרה יומית עם לוח זמנים מסודר וטוב. למדו אותו להכיר את הנוהל והמסגרת של כל חלק במהלך היום. לדוגמה: בבוקר קמים בזמן, לאחר שטיפת פנים וצחצוח שיניים יושבים לאכול ארוחת בוקר משפחתית ולאחר מכן כל אחד מבני המשפחה הולך לעיסוקיו. ההורים לעבודה והילדים לגן או בית ספר. הקפידו על שמירה של "זמן חופשי" לכל אחד, כך שהילד ירגיש בוגר ועצמאי גם בבית לבחור כיצד ברצונו להעביר את השעות החופשיות שלו. תחמו את הזמן החופשי בזמן סביר והקפידו עליו.

בארוחת הבוקר כדאי לדבר על היום הצפוי לכל אחד במסגרת שלו. שתפו את הילד על יומכם הצפוי בעבודה (כמובן רק בדברים השמחים והחיוביים), כך הילד ילמד גם לשתף אתכם בדברים שהוא מתכנן לעשות בגן.

אם הזכרנו את עניין ארוחת הבוקר, זהו זמן מצוין להזכיר לכם גם את חשיבות שמירת השגרה היומית מבחינת תזונה בריאה ונכונה. הקפידו על ארוחות בריאות ומזינות עבור הילד וגם עבורכם. השתדלו להמעיט בהזמנת משלוחי פיצה או אוכל אחר מבחוץ. השתדלו להמעיט בארוחות ערב מזדמנות בקניון או בדוכני ג'אנק פוד שונים. בדרך הזו תוכלו להרגיל את הילד לשגרה נכונה ובריאה וגם כך הוא ילמד לאהוב את האכול המוגד בגן ולא יהיה בררני מדי.

סיפור על ילד שמתחיל גן חדש
דרך נהדרת להכין את הילד לקראת כניסה לגן חדש היא באמצעות קריאת ספר. מספר ימים לפני היום המיוחל תוכלו לקרוא לו ספר המספר על ילד קטן שמתחיל גן חדש. השתדלו לבחור ספר המפרט מעט על מחשבותיו והרגשותיו של הילד בסיפור. במידה והסיפור ידבר על חששותיו של הילד מההתחלה החדשה, זה יהיה מושלם עבורכם מבחינת העברת המסר הנכון.

כאשר הילד ישמע את הסיפור הוא לא ירגיש לבד. הוא ילמד להבין שלכל הילדים יש חששות ומחשבות לפני הכניסה לגן וזה נורמלי ולגיטימי. הספר וודאי יביא לכם מספר רעיונות ופתרונות עבור אותם חששות, כך שתוכלו ליישמן על הילד שלכם וכך הוא גם יידע כיצד להתמודד עם הדבר הזה.

סיור בגן החדש
קחו את הילד להכיר את הסביבה החדשה אליה הוא נכנס. שבועיים לפני הכניסה לגן החדש תאמו עם הגורמים הרלוונטיים את הגעתכם לביקור וסיור בגן יחד עם ילדכם.

זוהי דרך מצוינת לחשוף את הילד לגן ולסביבה בה הוא הולך לבלות במשך רוב היום. בקשו מהגננת ללוות אתכם במהלך הסיור, כך הילד ילמד להכיר אותה והיא תכיר אותו. מומלץ להשאיר את הגננת עם הילד לבד למשך מן מסוים כדי שהוא ילמד להתנתק ממכם וגם להרגיש בנוח עם הגננת החדשה שלו.

היא תוכל להראות לו את כל המקומות בגן, פינת הישיבה והריכוז בכל בוקר, אזור המשחקים והגן בחוץ, פינת למידה ויצירה ועוד. יכול להיות שבדרך הזו ילדכם ילמד להכיר ולחבב מקומות מסוימים בגן כך כשהוא יגיע ביומו הראשון של הגן, הוא ילך ישירות למקומות האלו וירגיש בנוח.

בזמן שהילד ישחק עם המשחקים והצעצועים שישי בגן החדש, בקשו מהגננת לשוחח רק אתכם ולהכיר טוב יותר. כאשר תשוחחו עם הגננת לבד תוכלו לשתף אותה עם החששות שיש לכם, תוכלו לשאול אותה שאלות בנוגע להתנהלות ואופי הגן ועוד. לאחר הביקור בגן תוכלו להיות בטוחים שילדכם ואתם תהיו הרבה יותר רגועים.

יום כיף משותף

ביום שלפני היום הגדול תוכלו לקחת את ילדכם ליום של כיף אשר קשור בכניסה לגן החדש. תוכלו להכין את הילד מראש ליום כיף הזה כך שהוא יחכה לו באושר וציפייה. הכינו אותו מראש שיום הכיף הולך להיות קשור ליום למחרת, ואתם נותנים לו להחליט בעצמו על דברים שונים שיהיו ביום הזה.

כך תתנו לו את ההרגשה שאתם כבר סומכים עליו ומעניקים לו עצמאות ובחירה חופשית. תוכלו לסכם אתו שביום כיף הולכים לקנות בגד חדש שהוא ילבש מחר, קונים תיק או אביזרים אחרים שישמשו את הילד בגן ועוד. כמובן הקציבו לכל דבר סכום קבוע מראש כך שהילד עדיין יוכל לבחור בעצמו אך גם לא יגזים מצד שני.

תוכלו לסיים את יום הכיף עם ארוחת ערב משפחתית משותפת במקום כיפי שהילד יבחר, כך הוא ילמד שארוחות כאלו מתרחשות רק לפעמים ובאירועים שמחים מיוחדים חשובים.

יום הכניסה לגן
היום הגדול הגיע! זכרו להיות סבלניים וקשובים לילד ואל תזרזו אותו.

בלילה שלפני דאגו שהוא ישכב לישון בשעה מוקדמת וסבירה. הכינו ביחד אתו התיק לגן ואת הבגד החדש שרכשתם לקראת היום החשוב.

זכרו שילדכם מתבונן עליכם תמיד כמודל לחיקוי שלו. לכן ביום של הכניסה לגן החדש הקפידו על ארשת שמחה, נינוחה וחיובית. שדרו לילד שאתם אתו ושאתם סומכים עליו. בדרך הזו תוכלו להעלות לו את הביטחון העצמי כך שהוא יוכל להתמודד בבגרות עם השינוי והמצב החדש.

שוחחו אתו על מהלך היום שמחכה לכם ועל דברים מרגשים וחדשים שגם קורים אצלכם היום, כך שהילד יפתח הזדהות וישאב ממכם את התחושה הרגועה והשמחה. פתחו ציפייה ואמרו לו שאתם מצפים לארוחת הערב המשפחתית כדי לשמוע את כל חוויותיו מהיום הראשון בגן.

שתהיה לכולנו שנת לימודים פורייה ומוצלחת ביותר!מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

 • מופעי חנוכה 2018
  חג החנוכה הוא חג מושלם להיות חג הצגות הילדים. אז מה עושים בחג? לאן יוצאים? וכמה זה עולה? הכל במאמר לפניכם.
 • שירי חנוכה
  מגוון שירי חנוכה שתוכלו לשיר יחד עם ילדכם ולשמוח יחד בחג. מעוז צור, נר לי דקיק ועוד.
 • משחקי ילדים
  מגוון רעיונות, עצות וטיפים לפיתוח החשיבה של ילדכם. משחקי ילדים יחודיים לשיפור היכולות ולהעלאת תחושת הבטחון של ילדכם.
 • מדריך הטיפים הגדול לפיצוח חדרי בריחה
  מכורים לאדרנלין שבחדרי הבריחה? מדריך הטיפים הגדול שיעזור לכם לפתור את החידה במהירות אדירה.
 • צעד אחר צעד: כך תארגנו ערב צוות מוצלח
  צעד אחר צעד: כך תארגנו ערב צוות מוצלח. גם אם אתם עסק קטן וגם אם עסק בינוני - גדול, בואו לארגן ערב צוות מוצלח במיוחד.

תיאטרון קרמיט
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

תיאטרון קרמיט

מי לא חלם על אירוע שמותאם אליו? אנחנו מגיעים להקים את הזיכרונות שלכם לתחייה.

 להקת שבלול - מופע רוק לאירועים
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

להקת שבלול - מופע רוק לאירועים

כשרוק ישראלי מגיע לאירוע שלכם נוצרת חוויה מטריפה עם שירי האומנים הכי גדולים.

1 המלצות

מסיבת סליים וחד קרן חלומית
שרון, מרכז

מסיבת סליים וחד קרן חלומית

יומולדת חלומית בעיצוב מיוחד, מסיבת פיג'מות ורודה, חד קרן, סליים וועוד ללילה קסום.

החל מ:₪1500

22 המלצות

משחקים בעץ
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

משחקים בעץ

מגוון רחב של תחנות משחק צבעוניות ומגניבות שמתאימול לכל גיל ולכל אירוע מיוחד.

1 המלצות