טיול או מסיבה לאירוע מצווה?

כך תוכלו להחליט איך לחגוג את הבר/ת מצווה

אירוע מצווה הוא רגע מיוחד וחשוב עבור כל ילד וילדה. הוא מסמל את המעבר מילדות לבגרות, את הרגע בו הם בשלים לחיי המחויבות והאחריות ועל כן חשוב לחגוג את הרגע הזה בצורה בלתי נשכחת כי בהחלט מדובר בחגיגה של פעם בחיים.

רוב המשפחות בישראל ששמחת המצוות באה בביתם מתלבטות בשאלה האם כדאי לערוך לילד/ה מסיבה גדולה באולם, ערב אחד שכולו שייך לו, או לחילופין לקחת אותו לטיול בחו"ל ביעד לבחירתו. עושה רושם כי זוהי הדילמה כבדת המשקל הראשונה עמה נאלץ להתמודד הילד בחייו הבוגרים. יש משפחות ברות מזל שיכולות להעניק לילד את שתי המתנות הללו, אבל מעטים יהיו המקרים בחייהם הבוגרים בהם אפשר יהיה לקבל את הכל, וכאן נתעכב על כמה נקודות שיש לקחת בחשבון בבואנו לבחור באחת מהאופציות.
(המאמר נרשם בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים ולשני האירועים: גם בר מצווה וגם בת מצווה).
 

הערך החינוכי של טיול גדול יותר
רוב תלמידי בית הספר רואים בטיול השנתי פרס, הפוגה זמנית שמספק משרד החינוך מהלימודים כדי לכייף וליהנות. אין הדבר נכון, אמנם ברור שטיול שנתי הוא 100% של כיף טהור, אבל לא זו הסיבה שעורכים אותו. טיולים הם חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים של משרד החינוך בגיאוגרפיה לידיעת הארץ, התלמידים מקבלים הדרכות על המקומות בהם מבקרים, רק לא עורכים על זה מבחן בסוף.

כמובן שגם טיול בר מצווה הוא כלי להכרת יבשות ותרבויות חדשות, ארץ ישראל היא מקום קטן מוקף באויבים, בניגוד לנעשה ביבשות אחרות אין לנו את היכולת להתניע את האוטו ולעשות טיול לאחת המדינות השכנות. רוב חיינו אנחנו חיים במבצר הקטן והחזק שלנו וטסים ממנו החוצה פעם בכמה זמן, ככה שטיול בר מצווה הוא מאורע מיוחד המזמן חוויות חדשות. התועלת ההשכלתית שהילד יפיק מהטיול תלויה בשאלה האם מדובר בטיול מאורגן עם הדרכה, או לחילופין מידת הידע הכללי של הוריו, אבל בכל מקרה חשוב להדגיש ולשים במרכז את הערך החינוכי של הטיול, גם אם הלכנו רק כדי לראות משחק של ברצלונה. איפה אנחנו נמצאים? מה הרקע ההיסטורי של המקום? במה עוסקים התושבים המקומיים? מה הדת שלהם?

טיול או מסיבה? כך תוכלו להחליט איך לחגוג את הבר/ת מצווה

מסיבה יותר מדגישה את הילד
אין מדובר במשהו ילדותי, או כזה שבושה להודות בו: חלק ניכר מהתועלת של בר/ בת מצווה הוא ערימות תשומת הלב שחתן השמחה מקבל והיותו מרכז העניינים, מדובר בצורך אנושי טבעי ונורמלי לחלוטין בגיל ההתבגרות. לא סתם אחת המועקות הנפוצות ביותר שהיו לגברים מהדורות הישנים היו קשורות לזה שהוריהם לא ערכו להם בר מצווה, גם אם מסיבות מוצדקות. לכן, גם אם הילד מעדיף טיול, כדאי לשבת ולחשוב עד כמה לא קוסם לו הרעיון של מסיבה גדולה באולם מעוצב שכולה לכבודו. על אותו עיקרון גם טיול אמור להיות לכבודו של הילד, ועדיף לא להפוך אותו לטיול משפחתי כולל.
 

טיול יקר פחות
כמו תמיד יש את עניין המחיר, כשיוצאים מנקודת הנחה שטיול כולל את הילד ושני הוריו (או אחד מהם כי השני נשאר לטפל בשאר הילדים), מדובר בהוצאה קטנה משמעותית מאשר מסיבה באולם, למרות ששם ההוצאות מתקזזות עם המתנות של מאות המוזמנים. גם עלויות הטיול תלויות ביעד, משך הזמן ותקופת השנה, אבל הוא זול יותר, בטח ובטח אם מנסים להתגמש ולחפש דיל מספיק זמן מראש. יש לקחת בחשבון שגם מבחינה מבצעית טיול נוח יותר מאשר מסיבה שמצריכה התרוצצויות, התנהלות מול אנשי מקצוע והרבה כאב ראש.

טיול או מסיבה לאירוע מצווה?

החברים של הילד לא באים איתו לחו"ל
קבלו את האמת בפרצוף: גיל ההתבגרות הוא הזמן בו הילד מפסיק לראות בהוריו את חבריו הטובים ביותר, והוא מתמסר לחברים. הוא תמיד יעדיף לבלות איתם את זמנו, יהיה אכפת לו מדעתם והצלחה חברתית תהיה שאיפתו הגדולה ביותר, זוהי דרכו של עולם. אז בדיוק כשמתחילים, כאילו בהזמנה מתוכננת, מסיבת בר מצווה מספקת הזדמנות לילד להכניס את חבריו אל תוך עולמו ולהכיר אותו, וטיול מבטל את הפלוס החשוב הזה מבחינתו של הילד.

טיול הוא חוויה יותר משפחתית ואותנטית מאשר מסיבה שהיא המונית ונוצצת. אלה דברים שיש לקחת בחשבון כשבאים להחליט באיזו אופציה לבחור. אם יש לכם רצון בתור הורים לבלות עם הילד תקופה קסומה במקום זר, בכך לחזק ולבנות את הקשר שלכם איתו לשנים הבאות, אין כל טעם לפגם בזה שתדחפו לאופציית הטיול.
 

העולם לא בורח לשום מקום
מסיבת בר מצווה ניתן לערוך לילד פעם אחת בלבד, עד שיתחתן קרוב לוודאי שלא יהיה מאורע שיקבץ סביבו את המשפחה המורחבת והחברים במינון כל כך גבוה. לעומת זאת, אם הילד רוצה לטייל בתאילנד, הוא תמיד יוכל לעשות זאת, עם הוריו או בלעדיהם. יש כאן נקודה חשובה לטובת מסיבה בדמות הזדמנות שלא תחזור. יש גם מקרים יוצאים מן הכלל כמו טיולי כדורגל שלא תמיד יהיו רלוונטיים, למשל אם הילד אוהב את מסי או רונאלדו וחשוב לו לראות אותם, והשחקנים האלה יפרשו ממשחק עוד כמה שנים.

כך תוכלו להחליט איך לחגוג את הבר/ת מצווה

אם זה לא צולם - זה לא קרה
אנו חיים בעידן בו המציאות פחות נתפסת על ידי המוח שלנו כפי שחווה אירועים בזמן אמת, אלא לפי איך שאנו תופסים את האירועים האלה כפי שהונצחו לאחר מעשה. הנקודה היא שהמזכרות וההנצחות שיהיו לכם מהמסיבה או מהטיול, לא פחות חשובות מהחוויה שהאופציות האלה יציעו לכם בזמן אמת. וכאן עליכם לשאול את עצמכם איזה סוג של הנצחה קוסם לכם יותר, האם אירוע באולם עם הפקה גדולה ונוצצת בין כל המשפחה והחברים, מצטלם לכם יותר טוב מאשר תמונות עם הילד תחת מפל מים מרהיב. לא לטעות, זה בכלל לא קשור לצילום המקצועי שיש באירוע ובטיול לא, השאלה איזה סוג של תוצאה מוצא חן בעיניכם יותר ויגרום לכם להסתכל אחורה עם חיוך רחב בעוד כמה שנים.
 

השאלה כיצד לחגוג את בר/ בת המצווה, עם מסיבה או טיול לחו"ל מונחת לפתחם של הורים וילדים בישראל כבר שנים רבות. בנוסף להנאה, הרצון של ההורים הוא להעביר את הילד חוויה ערכית ומיוחדת עם כניסתו לעולם הבגרות. ישנם הבדלים מהותיים בין האופציות כפי שבאים לידי ביטוי בסגנון הבילוי, המשתתפים, מיקום הבילוי ועוד. ההחלטה במה לבחור צריכה להיות מושפעת בראש ובראשונה מרצונו של הילד, אבל לא רק, חשוב לדבר איתו על הבחירה, להציג בפניו יתרונות וחסרונות ותמונה רחבה ככל שניתן, דבר שקשה לו לעשות בגלל גילו הצעיר וניסיון חייו המועט.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

איך למצוא את השמלה המושלמת לאירוע

איך למצוא את השמלה המושלמת לאירוע

29/12/2019 11:02:54

כל נערה ואישה יודעת שהדבר החשוב שהיא חייבת לעשות לפני אירוע, הוא למצוא את השמלה המושלמת אותה היא תלבש ביום הגדול
הרעיונות הכי חמים לחגיגת בת מצווה

הרעיונות הכי חמים לחגיגת בת מצווה

06/01/2020 14:19:27

כדי לסייע לכם בבחירת האטרקציות והרעיונות הטובים ביותר, אספנו עבורכם כמה רעיונות מיוחדים שכלת השמחה תשמח לכלול במסיבה שלה
כך תתכננו נכון את בר/בת המצווה

כך תתכננו נכון את בר/בת המצווה

20/01/2020 15:13:08

הרבה הורים הולכים לאיבוד בתכנון האירוע ועושים טעויות שפוגמות באיכות האירוע, ואף גורמות להם להפסדים כספיים. אל תתנו לזה לקרות!
דרשות מגניבות לבר מצווה

דרשות מגניבות לבר מצווה

13/02/2020 13:17:19

אחד החלקים המרגשים והיפים ביותר בחגיגת בר מצווה הוא החלק בו הילד, שהפך כבר לגבר, אומר דרשה לכבוד האירוע בפני כל המוזמנים.
תסרוקות לבת מצווה

תסרוקות לבת מצווה

20/02/2020 13:43:05

גיל 12 הוא גיל מיוחד לכל ילדה. בנוסף לאירוע בת המצווה המרגש שנחגג בגיל הזה, מדובר על הגיל בו הילדה הופכת לנערה בוגרת.
הפעלות לבת מצווה DIY

הפעלות לבת מצווה DIY

27/02/2020 13:56:48

הילדה שלכם מתקרבת לגיל 12? זהו הזמן בשבילכם להתחיל לתכנן עבורה את מסיבת הבת מצווה הכי שווה!
סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר