טו בשבט יום הולדת לעצים

חשוב להיזכר במקורות של המסורת האהובה וללמוד כיצד להעביר אותה לדורות הבאים שיעשירו אף הם את אדמת מדינת ישראל.

המסורות הייחודיות של העם היהודי עברו במשך אלפי שנה, ומדי שנה אנו נהנים מפעילויות הקשורות לחגים ומועדים המיוחדים לנו. השנה, טו בשבט ייערך ביום ה-21 לינואר, ורבבות של אנשים יצאו מביתם כדי לנטוע שתילים עצים שיעשירו את אדמת המדינה. לקראת יום ההולדת לעצים, חשוב להיזכר במקורות של המסורת האהובה וללמוד כיצד להעביר אותה לדורות הבאים שיעשירו אף הם את אדמת מדינת ישראל.

יום ההולדת לאילנות – מקורות ומסורות

כמו בתחומים רבים אחרים ביהדות, יש מספר מחלוקות סביב טו בשבט ומקורותיו. למרות המחלוקות הללו, יש הסכמה במקורות בנוגע לכך שהבסיס לטו בשבט הוא חקלאי במסגרת " מצוות התלויות בארץ". מה פירוש הדבר? מצוות התלויות בארץ הן מצוות שצריך לקיים רק ביבול של ארץ ישראל, כמו מצוות טו בשבט.

חכמים קבעו את תאריך ה-15 בשבט כחג לאילנות מפני שבאזור האקלים שלנו, הגשמים מתחילים לרוב בחג הסוכות. עד טו בשבט, רוב הממטרים כבר יורדים במדינת ישראל " "ועלה השרף באילנות ונמצאו הפירות חונטים מעתה". בשל כך, טו בשבט הוא היום הקובע באיזו שנה צומחים הפירות, וכיצד יש לנהוג ביבול בהתאם להלכות והמצוות ביהדות.

אחת המטרות של טו בשבט היא להודות לאל על היבול, הפירות והירקות שאנו נהנים מהם במהלך כל השנה. בנוסף לכך, על פי המסורות, יש הרבה מן המשותף בין האדם לעצים, והתורה אף אמרה כי "כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה". הקשר הזה מוזכר לא מעט פעמים גם בחיי היומיום, ובטו בשבט אנו מרגישים את הקשר החזק שלנו לאדמה ולמה שהיא מעניקה לנו.

טו בשבט יום הולדת לעצים

מסורות טו בשבט

למרות שטו בשבט נחשב כיום חול לא מועד, נהוג לומר בו את תפילת "תחנון" שבה אנו מבקשים מחילה על החטאים שלנו. מסורת נוספת היא אכילה של פירות, ולא רק פירות יבשים, וכפי שכל הורה יודע – נהוג לשלוח את הילדים עם סלסלת פירות וחולצה לבנה למסגרות הלימודיות השונות. לפי התורה, הפירות שנהוג לאכול הם "כִּי ה' אֱלֹקֶיךָ מְבִיאֲךָ אֶל אֶרֶץ טוֹבָה... אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן, אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן וּדְבָשׁ", כלומר יש כאן רמיזה לשבעת המינים. כאשר אוכלים פרי עונתי בפעם הראשונה בטו בשבט, נהוג לברך טרם אכילתו "בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹ-נָי אֱ‑לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה"

ישנן מסורות נוספות בישראל לפי עדות והמנהגים השונים שלהן, ומסורת משותפת ואהובה במיוחד היא נטיעת עצים בכל רחבי הארץ. בטו בשבט, ניתן לראות ילדים ומבוגרים כאחד יוצאים לשדות ונוטעים עצים ושתילים אשר יגדלו להיות חזקים ואיתנים במהלך השנים.

טו בשבט הוא חג לאילנות וגם הזדמנות מצוינת לחגוג יחד עם הפעלה חגיגית את השפע שהמדינה הקטנה שלנו נתברכה בו. כמו בכל שנה, צפו החוצה ביום החג וראו כיצד צצים שתילים חדשים בקרבתכם שיום אחד יניבו פירות ועלים שימשיכו את ברכת הארץ.מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:


רובוטריקים מהחלל החיצון
צפון, שרון, מרכז, דרום

רובוטריקים מהחלל החיצון

הרובוטריקים נוחתים אצלכם בחגיגה וכובשים לכם את האירוע. במופע עוצר נשימה ומפתיע.

11 המלצות

לופט סנטוריני - חגיגת הכל כלול
מרכז

לופט סנטוריני - חגיגת הכל כלול

לופט סנטוריני המקום המושלם ליום ההולדת שלך! חבילת הכל כלול במחיר הכי משתלם.

4 המלצות

חגיגה בג'ונגל
כל הארץ

חגיגה בג'ונגל

חוויה קסומה ביערות הג'ונגל המדהים עם משחקים מדליקים, מסיבת חיות, איפור חיות ועוד.

8 המלצות

שרון בגדדי - אמן חושים ובידור
צפון, שרון, מרכז, ירושלים, דרום

שרון בגדדי - אמן חושים ובידור

מופע בידור וטלפתיה אינטראקטיבי שישאיר אתכם פעורי פה, חוויה של אשליות והומור.

41 המלצות