אוכל טבעוני באירוע כדאי או לא כדאי

שוקלים איזה סוג אוכל להגיש באירוע שלכם?

מערכת קרמל | פרסום: 20/03/2023 15:09:58 | עדכון: 20/03/2023 15:38:05

אוכל טבעוני הוא כבר לא רק עוד עקרון יש מחקרים שמראים שיש בכל התחום הזה המון השפעות בריאותיות על אורח החיים והתעסקות רבה.

עד לא מזמן כולנו חשבנו שטבעונות היא טרנד שהתחיל בהשראת מפורסמים שהעלו פוסטים ברשתות חברתיות, אך כיום מדובר על הרבה יותר מ"רק" טרנד אלא ממש אורח חיים שלא מעט אנשים מאמצים כבר כמה שנים. טבעונות מוגדרת למעשה כאורח חיים לפי בחירה של כל אדם, כאשר השקפת החיים היא להימנע מאכילה של מזון המגיע מהחי כמו בשר, עוף, דגים, ביצים, גבינות ואפילו דבש שהדבורים מייצרות.


אז עם כל כך הרבה סוגי אוכל שהטבעונים נמנעים מלאכול מה נשאר להם לאכול בכלל? התשובה לכך היא לא מעט ואפילו שפע! כיוון שאדם טבעוני נמנע לחלוטין מאכילה של מזונות שמגיעים מן החי, סוגי המאכלים שנותרו לו לאכול הם כל אלו שמגיעים מן הצומח כמו ירקות, פירות, קטניות, אגוזים, זרעים, שורשים ואפילו פרחים אכילים. עם המאכלים הללו אפשר להכין המון סוגי מנות ומטעמים, שיכולים להיות נהדרים גם למטרות אירוח ואירועים.

לכן נשאלת השאלה האם מומלץ לטבעוניים להגיש אוכל טבעוני באירועים שהם מארחים? או שאולי ישאירו את אורח החיים הזה בביתם ויגישו לאורחים היצע מנות מגוון יותר? הדילמה הזו מעסיקה לא מעט אנשים טבעוניים ולכן נרחיב ממש כאן על הנושא של בעד ונגד אוכל טבעוני באירוע.טבעונות – לא רק באוכל

קודם כל חשוב להדגיש כי אורח החיים הטבעוני איננו מוקדש רק לאוכל שמכניסים לפה, אלא מדובר על ערכים והשקפת עולם רחבה יותר שמגיעה לכל תחום בחייהם של הטבעונים. לכן טבעונות איננה קשורה רק לאוכל אלא גם ללבוש, שימוש וחיי פנאי ותרבות שהטבעונים מאמצים לעצמם כדי להפחית ככל הניתן את התמיכה בתעשיית המזון קשורה לייצור ושיווק מזונות מן החי.

לכן כחלק מאורח חייהם, טבעונים נמנעים מללבוש בגדים שיש בהם פרווה או עור של בעלי חיים, וכן להשתמש באביזרים וחפצים שמכילים אלמנטים שמגיעים מעולם החי. יש טבעונים שבוחרים גם לא ללכת לבילוי בפינות חי וגני חיות, מהסיבה שמדובר על החזקה בשבי של חיות בר שצריכות בכלל להיות משוחררות בטבע ולא מוצגות לכל בתוך כלובים/שטחים מגודרים.מה גורם לאנשים להפוך להיות טבעוניים?
 

ההגדרה הכללית של טבעונות היא הימנעות מכל מה שקשור להפקת מוצרים שהגיעו מבעלי חיים, כך שלמעשה כל אדם טבעוני בוחר בעצמו כיצד הוא מיישם את השקפת העולם הזו בחייו האישיים. יש להבדיל בין אנשים שהם צמחוניים לבין אנשים טבעוניים, כיוון שמדובר על השקפות עולם שונות אחת מהשנייה – צמחונים יימנעו מאכילה של בשרים שמגיעים מעולם החי, וכן גם שימוש בעור/פרווה של בעלי חיים, אך יצרכו מזונות אחרים שמגיעים מן החי ולא גורמים סבל לבעלי החיים כמו ביצים וגבינות.

לעיתים יהיו אנשים שיהפכו להיות טבעוניים לאחר שדגלו באורח חיים צמחוני, או כאלו שיבחרו לאמץ את אורח החיים הטבעוני בעקבות סיפורים שהם נחשפו אליהם. ככלל, הסיבות לשינוי השקפת העולם והפיכה לטבעונים קשורות לכמה גורמים מרכזיים:

איכות הסביבה – קיימות הוא אחד מהמושגים הנפוצים והחשובים ביותר בשנים האחרונות, וכחלק מלקיחת אחריות על הסביבה ושמירה על האקולוגיה הטבעונים מאמינים כי חשוב להפחית בשימוש של מפעלים, תעשיות ומשאבים מזהמים שמייצרים מזון מן החי כדי לשמור על הסביבה ולהימנע מפגיעה באוזון.

מוסר – הסיבה המרכזית שמובילה אנשים לאמץ אורח חיים טבעוני קשורה לטעמים מוסריים הקשורים בבעלי החיים, שעוברים המתה לצורך ייצור מזון מן החי המשווק בתעשיית המזון העולמית. בנוסף, טבעוניים מטעמי מוסר גם רוצים למנוע את תנאי הגידול בהם מוחזקים בעלי חיים לצורך ייצור המזון מבשרם.

בריאות – כיוון שקיימים מחקרים שונים וכן תמיכה כללית של בעלי מקצוע לדיאטה ותזונה נכונה בתזונה טבעונית, ישנם אנשים שבוחרים להיות טבעוניים מסיבות בריאותיות ולהתחיל לצרוך יותר מוצרים מן הצומח כדי להעצים את הוויטמינים והמינרליים החשובים שהגוף צריך כדי להיות בריא, חזק וחיוני יותר.

רוחניות – אנשים מתרבויות שונות מאמצים את אורח החיים הטבעוני דווקא מטעמים רוחניים ודתיים, זאת מתוך אמונה כי שמירה על בעלי החיים והימנעות מאכילתם תאפשר יחסים טובים יותר אחד עם השני, וכך חיים איכותיים יותר לכל אחד מהצדדים.

 


מה מאפיין אוכל טבעוני?
 

האוכל הטבעוני כולל בתוכו סוגים רבים ושונים של חומרי גלם שהופקו מן הצומח בלבד, כך שמדובר למעשה במגוון רחב של מאכלים שהם יכולים לצרוך מבלי לפגוע באיכות החיים שלהם. מזון מן הצומח נשען על סוגים שונים ומגוונים של ירקות, פירות וקטניות ששילוב ביניהם יכול ליצור מנות טעימות, בריאות ועשירות.

אפשר לראות מטבחים שונים ברחבי העולם שמכילים כמה מנות טבעוניות פופולריות כמו מטבחים אסיאתיים שמשתמשים לרוב בירקות טריים, המטבח ההודי שמשתמש המון בקטניות ומטבחים אחרים שמשלבים בין חומרי גלם מהצומח להכנת מנות גדולות ומשביעות.הזמנת אוכל טבעוני באירוע – האם זה כדאי?

אוכל באירועים הוא אלמנט מרכזי בכל אירוע שמתכננים, כיוון שמדובר על מרכיב מהותי שקשור להנאה של האורחים מהאירוע והאיכות של כל האירוע עצמו. לכן רבים נוהגים לחשוב כי הכנסת תפריט טבעוני לאירוע יכולה לשבש את איכות האירוע, או לגרום לאנשים לא לאכול וליהנות מהאוכל שמוגש להם. כדי להבין בצורה טובה יותר האם כדאי להזמין אוכל טבעוני לאירוע, נסכם את היתרונות והחסרונות לכך בטבלה:

בעד אוכל טבעוני באירועיםנגד אוכל טבעוני באירועים
אוכל בריא יותראוכל מגביל שלא יכול להתאים לכולם
מנות מגוונות ולא שגרתיותמנות אוכל לא מסורתיות כמו שיש באירועים
אוכל שיכול להתאים לילדיםילדים שאוהבים מנות מסוימות לא ייהנו מהאוכל
הגשת מנות צבעוניות ועשירותקינוחים ומנות אחרונות שאינם מכילים שמנת וגבינה

 

כפי שניתן לראות, יש כמה דברים מרכזיים ומהותיים שמעידים על החסרונות של הגשת אוכל טבעוני באירועים, לצד כמה מאפיינים חיוביים יותר שעשויים להעניק יתרונות לאופציה כזו. יחד עם זאת כדאי לציין כי האוכל הטבעוני של היום הוא הרבה יותר מעניין ומתוחכם לעומת מה שהיה פעם, כך שאפשר למצוא לא מעט תחליפים איכותיים ומעניינים למזונות שמופקים מן החי במנות טבעוניות.


כך לדוגמא גבינת המוצרלה האהובה בפיצות תוחלף בגבינות שיוצרו מן הצומח ומעניקות מרקם וטעם זהה לגבינה הרגילה, הגלידות והקינוחים הטבעוניים מיוצרים גם הם מחומרים מן הצומח שנראים ומרגישים אותו הדבר, ויש אפילו תחליפים מצוינים למאכלי בשר ועוף מהם אפשר להכין מנות אהובות כמו שניצלים, המבורגרים, נקניקיות וגם שווארמה צמחונית.

מה האירוע שלכם? מסיבת רווקות? בר/בת מצווה? שבת חתן אולי? מה שלא תחליטו, ולא חשוב סוג החגיגה הכי חשוב שיהיה טעים ולכם ולאורחים שלכם שכולם יצאו מהאירוע שמחים ומרוצים! 
מאמרים דומים שיכולים לעניין אותך:

5 חגיגות הסילבסטר הכי שוות לסיכום שנת 2022

5 חגיגות הסילבסטר הכי שוות לסיכום שנת 2022

26/12/2022 15:31:31

כאן תמצאו את כל המידע על ה TOP5 מסיבות לכבוד תחילת השנה האזרחית החדשה - שנת 2023.

 בכתבה הבאה מחכים לכם כל הטיפים לארגון בר מצווה מושלם

בכתבה הבאה מחכים לכם כל הטיפים לארגון בר מצווה מושלם

08/01/2023 15:23:09

איזה כיף וכמה התרגשות – הילד הבוגר שלכם הגיע לגיל המצוות, ולכבוד הגיל המיוחד החלטתם יחד איתו לארגן מסיבת בר מצווה מיוחדת, חגיגית ושמחה במיוחד שתעניק לו מזכרת בלתי נשכחת מאירוע של פעם בחיים.

מסיבת רווקות באנגלית ובכל השפות

מסיבת רווקות באנגלית ובכל השפות

22/01/2023 09:13:43

מסיבת רווקות, אחת המסיבות השוות והשמחות ביותר בחייה של כל אישה – בין אם זו בחורה שעומדת להתחתן עם בחיר ליבה, או רווקה שהוזמנה להשתתף במסיבת רווקות של חברה טובה.

המקומות הכי שווים למסיבת רווקים

המקומות הכי שווים למסיבת רווקים

24/01/2023 13:50:38

החבר שלכם בקרוב חוגג את מסיבת הרווקים שלו ואתם אחראיים על התכנון? בכתבה הבאה תמצאו מגוון המלצות לחגיגה המושלמת

איך לתכנן מסיבת פורים במשרד שלא יפסיקו לדבר עליה?

איך לתכנן מסיבת פורים במשרד שלא יפסיקו לדבר עליה?

26/02/2023 09:02:16

עם כל כך הרבה שמחה וחגיגות שמתרכזים ליומיים שלמים, אין ספק שאנחנו מוכרחים לנצל את ההזדמנות ולתכנן מסיבת פורים בלתי נשכחת.

המדריך שיעזור לכן לבחור אביזרים למסיבת רווקות

המדריך שיעזור לכן לבחור אביזרים למסיבת רווקות

12/06/2023 09:13:29

בקרוב מאוד החברה שלכן מתחתנת ומסיבת הרווקות שמסמלת את תחילת החגיגות ממש בפתח. האחריות שלכן היא רכישת אביזרים למסיבת רווקות WOW.

סרגל נגישות
למידע נוסף ועדכונים בסרגל הנגישות:
צרו איתנו קשר